Türkiye’ye Vize İstemeyen Ülkeler 2022

Türkiye’ye Vize İstemeyen Ülkeler 2022

T.C. vatandaşları vizesiz olacak şekilde pek çok ülkeye seyahat edebiliyor. Örneğin sadece kimlik paylaşarak Moldova ya da Azerbaycan seyahatlerine geçilebilir. Buna ek sadece pasaport eşliğinde giriş yapılan onlarca ülkeden de söz etmek gerekir.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

111 ülkeye değinir ve her geçen sene artış gösterdiği belirtilir. Yapılan muafiyet anlaşmalarına yenileri ekleniyor ve bu durum Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler 2022 listesinin uzamasını sağlıyor. Böylece:

  • C. vatandaşları kimlik kartı ibrazı üzerine ülkelere seyahat edebiliyor.
  • Kimlik yerine pasaport eşliğinde ülkelere giriş yapmaları esas alınır.

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir merak edenlere uzun bir listeden söz edilir. Bu listede Moğolistan, Meksika ve de Kosova şeklinde pek çok ülke bulunuyor. Geriye ise istediğiniz ülkeyi seçerek kimlik ya da pasaport kontrollerine geçmeniz kalıyor.

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Girebiliyor?

Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler 2022 yılında da artış gösterecektir. Her geçen gün yeni ülkelere değiniliyor ve vize başvurularında bulunmadan seyahate geçmeniz esas alınıyor.

Türkiye hangi ülkelere vizesiz girebiliyor sorgulayanlara Kazakistan, Karadağ ve de Katar şeklinde tüm ülkelerden söz edilir. Bunların ardından Nepal, Malezya ve de Laos gelir. Diğerleri:

  • Kosta Rika ile Kuveyt seyahatleri sırasında vize talep edilmez.
  • Kırgızistan, Panama ve Peru da bunlar arasında gösterilir.

Aynı şekilde Sudan, Suriye, Tonga ve de Tunus şeklinde diğer ülkeler de paylaşılır. Her birine göz attıktan sonra istediğinizi seçer ve pasaportunuz ile birlikte seyahate geçersiniz.

Hangi Ülke Türkiye Vize İstiyor?

T.C. vatandaşları sahip oldukları pasaporta karşı vize başvurularına geçer. Hangi ülke Türkiye vize istiyor soranlara Almanya, Amerika, İtalya ve de Kanada gibi çeşitli ülkelerden söz edilir. Ardından:

  • Diplomatik Pasaport sahipleri belirli bir süre kadar muaf kabul edilebilir.
  • Söz konusu bordo pasaport sahipleri olduğu zaman vize şartlarına değinilir.

Aynı şekilde Hususi ile Hizmet Pasaport sahibi T.C. vatandaşları da zaman zaman muaf kabul edilebilir. Ülkeden ülkeye değişiklik gösteren vize uygulamalarına değinilir. Hangi ülke Türkiye vize istiyor kadar pasaport türlerini de ele almak gerekir. Çünkü vizeler bazı pasaportlar için muaf olabilir. Muaf olduğunuz süre zarfında vizesiz olarak seyahate geçmeniz mümkün hale gelir.

Yeşil Pasaport İle Hangi Ülkelere Gidilemez?

Yeşil pasaport sahiplerinin pek çok ülkeye girişte vizeden muaf olduğu görülür. Bunun üzerine yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilemez dikkate alınır. Pasaport sahipleri bu ülkeler için vize talebinde bulunmak zorunda kalır.

Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler 2022 yılında güncellenir ve pasaport türleri üzerinden sıralanır. Söz konusu yeşil pasaport olduğu zaman:

  • ABD ile Avustralya seyahatleri sırasında muafiyet hakkından söz edilmez.
  • Suudi Arabistan, Yeni Zelanda ve Toga olarak uzun bir listeye yer verilir.

Yeşil Pasaport sahiplerinin Surinam ile Sudan seyahatleri öncesinde de vize almaları istenir. Bunlara ek Senegal, Nauru ve de Nijerya şeklinde diğer ülkeler de sıralanır. Her birine girişte gerek pasaportunuz gerekse vizeniz kontrol edilir.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Bordo pasaport sahiplerinin 111 ülkeye vizesiz olarak seyahat etmelerine izin verilir. Bu ülkelere ek olarak 67 ülkeden de söz edilir. Şöyle ki Yeşil Pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir soranlara +67 ülke de paylaşılır. Bu şekilde:

  • Danimarka, Almanya ve Belçika seyahatlerine yönlendirme yapılır.
  • İspanya, Letonya ve İsviçre de bu liste içerisinde yer alır.

Kosova, Hollanda, Fransa ve de Bosna Hersek olarak uzun bir listenin üzerinde durulur. Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler 2022 yılında ayrı ayrı sıralanır ve tercihinizi yapmanız beklenir. Pasaport türüne göre aralarından seçiminizi yapmanız gerekir. Örneğin Almanya bordo pasaport sahiplerinden vize isterken bu durum yeşil pasaportta ele alınmaz. Sonuç olarak pasaport türü de seyahatler adına önemli bir yere sahiptir.

Türkiye’ye Vize İstemeyen Ülkeler 2022 S.S.S

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler Kaç Tane?

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahibi Türk vatandaşları, 64 ülkeye bir vize uygulamasına tabi olmadan, 37 ülkeye kapıda vize alarak ve 13 ülkeye internetten e-vize alarak girilebilmektedir.

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

Antigua ve Barbuda – 180 gün Arnavutluk – 90 gün Azerbaycan – 90 gün Bahamalar – 240 gün Barbados – 180 gün Belize – 90 gün Beyaz Rusya – 30 gün Bolivya – 90 gün Bosna Hersek – 90 gün Botsvana – 90 gün Brezilya – 90 gün Dominik Cumhuriyeti Dominika – 21 gün Ekvador – 90 gün El Salvador – 90 gün Esvatini – 30 gün Fas – 90 gün Filistin Gambiya – Diplomatik Pasaport sahipleri için 90 gün Gürcistan – 360 gün Guatemala – 90 gün Haiti – 90 gün Honduras – 90 gün Hong Kong – 90 gün İran – 90 gün Karadağ – 90 gün Katar – 90 gün Kazakistan – 30 gün Kolombiya – 90 gün Costa Rica – 90 gün Kosova – 90 gün Kırgızistan – 30 gün Makedonya – 90 gün Marshall Adaları Mauritius – 90 gün Moldova – 90 gün Moğolistan – 30 gün Nikaragua – 90 gün Özbekistan- 30 gün Panama – 180 gün Paraguay – 90 gün Peru – 180 gün Saint Kitts ve Nevis – 90 gün Saint Lucia – 42 gün Saint Vincent ve Grenadinler – 30 gün Sao Tome ve Principe – 15 gün Sırbistan – 90 gün Tayland – 30 gün Trinidad ve Tobago – 90 gün Tunus – 90 gün Ukrayna – 90 gün Ürdün – 90 gün Venezuela – 90 gün

Amerika Vize Ücreti hakkında bilgi alınız.