Türkiye’nin Vize Uygulamadığı Ülkeler

Türkiye vize uygulamalarını ülkelere göre paylaşır. Hatta yine ülkelere göre kalma süresine de değinilir. Öyle ki vizesiz olarak 30, 60 ya da 90 gün kadar seyahate geçilmesine izin verilir. Bu nedenle ülkeler kadar kalma sınırına da göz atmak gerekir.

Türkiye Vize Alıyor Mu?

Türkiye’nin vize uygulamadığı ülkeler olarak Azerbaycan, Paraguay, Rusya ve de İzlanda şeklinde çeşitli ülkelere değinilir. 90 gün sureyle bunların dışında:

 • Romanya, Hong Kong, Arnavutluk ve de Belize için muafiyete yer verilir.
 • Bosna Hersek, Japonya ve de Sırbistan olarak diğerleri de sıralanır.

Türkiye vize alıyor mu sorgulayanların önceliği muafiyeti değerlendirmek oluyor. Nitekim muaf olunan ülkelere yeni tip kimlik ile giriş yapılabiliyor. Bunun dışında kimlik yerine pasaport ile girişi kabul edenler de bulunur. Her bir ülkeye göre ayrı vize uygulamalarının üzerinde durulur.

Türkiye’ye Kaç Ülke Vize Uyguluyor?

Schengen ülkelerine seyahat sırasında vize talep edilir. Almanya, Slovenya, Yunanistan ya da Finlandiya şeklinde ülkelerden söz edilir. Türkiye’ye kaç ülke vize uyguluyor soranlara devamında:

 • Portekiz, Hollanda ve de Belçika şeklinde diğerleri paylaşılır.
 • Çek Cumhuriyeti, Danimarka ve İzlanda da vize uygulamalarına değinir.

Türkiye’nin vize uygulamadığı ülkeler sayıca fazla. Ancak tam tersi Türkiye’den vize isteyen ülkelerin de fazla olduğu görülüyor. Özellikle de:

 • Bordo pasaport sahipleri için vize uygulamalarından söz edilir.
 • Diğer pasaport türlerinde belirli bir süre muafiyete değinilir.

Bunun için sadece ülkeleri değerlendirmek ile sınırlı kalmamak gerekir. Ardından her bir ülkenin pasaport türlerine karşı belirttiği şartları da dikkate almalısınız.

Rus Vatandaşları Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Türkiye’nin vize uygulamadığı ülkeler sıralaması bir hayli fazla. Bunun yanı sıra her bir ülkeye ilişkin ayrı kalma sınırından da söz edilir. Örneğin Rus vatandaşları Türkiye’de ne kadar kalabilir merak edenler için:

 • Turistik seyahate ilişkin 60 günlük sınırdan söz edilir.
 • 90 günü aşan seyahatler için de oturum izni zorunludur.

Söz konusu seyahatlerde kalma süresi dikkate alınır. Buna ek seyahat nedeni de dikkate alınır. Öyle ki aile birleşimi ya da çalışma durumuna göre ayrı vize prosedürlerine değinilir. Çünkü bu durumlarda kalma süresi 90 günü aşar. 90 günden uzun süreli vize için de tüm pasaport sınıflarının müracaat etmesi gerekir. Bordo dışında kalan pasaportlara da vize uygulamaları belirtilir.

Türkiye Vizesi Ne Kadar?

Türkiye’nin vize uygulamadığı ülkeler dışında uyguladığı ülkeler de sıralanır. Her bir ülkeye seyahatlerde ayrı evraklara değinilebilir. Aynı zamanda vize harç ile başvuru ödemelerine de netlik kazandırılır.

Söz konusu Türkiye seyahatleri olduğu zaman da harç bedelleri ele alınıyor. Türkiye vizesi ne kadar sorgulanıyor ve bunun üzerine ödemelere geçiliyor. Ödeme için:

 • Tek girişli vizede 758,90 TL tutarına yer verilir.
 • Çok girişli olan için de bu tutar 2.542,20 TL şeklinde belirtilir.

Görüldüğü üzere giriş türüne bağlı olarak ayrı harç bedellerine yer verilir. Giriş sırasında her bir belgenin ibraz edilmesi istenir. Son olarak yapılan başvuru ödemeleri üzerine vize alanların seyahat etmeleri mümkün hale gelir. Vizenin sonuçlanması da birkaç iş gününü bulabilir.

Türkiye Hindistan’dan Vize İstiyor Mu?

Türkiye’nin vize uygulamadığı ülkeler sayıca fazla ve kimlik eşliğinde giriş yapılması esas alınıyor. Bunun için pasaport türlerine değinilir ve ardından vize muafiyete göz atmanız istenir.

Türkiye Hindistan’dan vize istiyor mu şeklinde ülke bazlı sorulara da değinilir. Hindistan Vatandaşları:

 • Diplomatik Pasaport sahibi ise muafiyet hakkından yararlanabilir.
 • Diğer pasaport türlerine ilişkin herhangi bir muafiyetten söz edilmez.

Muafiyet 90 günü kapsar ve 90 günden uzun süreli seyahatlerde vize sorgulanır. Özellikle de çalışma ya da oturum gibi uzun vadeli konaklamalarda vize şartı öne sürülür. Sadece şartlara uygun olanların seyahate geçmelerine izin verilir. Ülkeye giriş yapmaları ve belirtilen süreye kadar kalmaları esas alınır.

Türkiye’nin Vize Uygulamadığı Ülkeler S.S.S

Türkiye'nin Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Türkiye vize politikasında Avrupa Birliği'nin çoğu ülkesinin vatandaşları vizeden muaftır. Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda, İspanya, İtalya, İsviçre, Japonya, Rusya gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye seyahatlerinde vizeden muaftır.

Türkiye'nin Vize İstediği Ülkeler

Türkiye Vize Politikasına göre 57 ülkeye vize uygulamaktadır. Bu ülkelerin çoğu Afrika ülkeleridir, Afganistan, Bangladeş ve Suriye gibi bazı Asya ülkelerinden de vize istenmektedir. ABD, Avustralya gibi bazı gelişmiş ülkelerin umuma mahsus pasaportlarına da vize uygulanmaktadır.

Amerika DS-160 Formu sayfamızı ziyaret ediniz.