Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler arasında Çad, Çin Halk Cumhuriyeti, Togo ve Vietnam da bulunmaktadır. Ülkeler arası yapılan iş birlikleri ile vize muafiyet kararları verilebilmektedir. Dışişleri Bakanlığı’nın duyurular kısmına bir göz atarak ülke özelinde hangi kili anlaşmaların yapıldığı ve vize koşulları ile alakalı bilgi alabilirsiniz. Genellikle umumi, hususi, diplomatik ve hizmete mahsus olan pasaport seçenekleri üzerinden bilgilendirme yapılmaktadır. Umuma mahsus olan pasaportlar ile 111 adet ülkeye vizesiz bir biçimde giriş yapmanıza olanak verilmektedir.

Türkiye Hangi Ülkeye Vize Uygulamıyor?

Türkiye hangi ülkeye vize uygulamıyor; KKTC vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne vizesizi şekilde giriş yapmasına olanak verilmektedir. Vizesiz girişin sadece belirli bir süre ile kısıtlı olduğunu unutmamalısınız. Bu süre sınırlamasına uymayacak olan kişilerin temsilcilikler aracılığı ile vize başvurusunda bulunması daha mantıklı olacaktır. İkamet ya da eğitim maksadı ile giriş yapacak olan kişilerin vize başvurusunu prosedürlere uygun tamamlaması tavsiye edilmektedir.

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler arasında Çin Halk Cumhuriyeti de bulunmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkemize gelirken vize alma zorunluluğu vardır. Aynı şekilde Türk vatandaşlarının da Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş yaparken vize alması gerekmektedir. Vize başvuru adımlarında isteyen kişilerin danışmanlık firmalarından destek almasına da olanak verilmektedir. Bu şekilde prosedürler ile bireysel olarak uğraşmanıza gerek kalmadan vize talep adımlarını yerine getirmeniz mümkün kılınmıştır. Bilhassa ilk vize başvurusunda ret yanıtı alan kişilerin bir sonraki vize başvurusunu konusunda uzman olan temsilciler aracılığı ile tamamlaması tavsiye edilmektedir.

Türkiye’ye Kaç Ülke Vize Uyguluyor?

Türkiye’ye kaç ülke vize uyguluyor; bordo pasaport ile vizesiz giriş yapılan 111 adet ülkenin dışında vizesiz giriş hakkı bulunmamaktadır. Sadece yeşil pasaportluların istifade edebileceği bazı alternatifler de mevcuttur. Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler incelemeye alınırken Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son duyurulara da bir göz atmalısınız. Yayınlanan ikili anlaşmalar vize konusunda farklı fırsatlar sunabilir.

Rus Vatandaşları Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir 2022?

Rus vatandaşları Türkiye’de ne kadar kalabilir 2022; 90 gün boyunca vizesiz giriş yapılmasına izin verilmektedir. Tek seferde 60 günden uzun kalınmasına da olanak verilmemektedir. Daha uzun süre kalmak isteyen kişilerin dış temsilciklerimizden vize başvuru adımlarını tamamlaması daha mantıklı olacaktır.

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler arasında yer alan Rusya Federasyonu vatandaşlarının eğitim, oturum, aile birleşimi gibi unsurlarda klasik prosedürleri takip ederek vize başvurusunda bulunması istenmektedir. Ülkelere giriş çıkış adımlarını tamamlarken salgın tedbirlerinin de detaylı şekilde incelenmesi gerekir. Bazı ülkeler PCR testi zorunluluğu getirirken bazıları da aşı zorunluluğu getirmiş durumdadır.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkede Geçerli?

Yeşil pasaport kaç ülkede geçerli; bordo pasaporta sahip olan kişilerin vizesiz giriş yaptığı 111 adet ülkeye ek olarak 67 ülkede daha yeşil pasaport geçerliliğini sürdürmektedir. Yeşil pasaport sahibi olmak isteyen kişilerin memuriyetin ilk 3 kademesinde olması gerekir. Bu noktada yeşil pasaport hak sahibinin eşi ve çocuklarının da aynı fırsattan faydalanmasına olanak verilir.

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler dahilinde Kırım da bulunmaktadır. Kırım’dan giriş yapmak isteyen kişilerin vize prosedürlerini yerine getirerek vize alım adımını tamamlaması gerekmektedir. Aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da Kırım’a giriş yaparken vize alması gerekir. Bu noktada vize başvurunuzun dikkate alınması işçin vize harcı ödeme adımını unutmamalısınız. Vize harcının ödendiğine dair dekontu da ayrıca sunmalısınız.

İngiliz Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

İngiliz pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir; Fransa, Danimarka, Belçiika gibi ülkelere vizesiz giriş yapılmasına hak verilmektedir. İngiltere Schengen ortak vize programının bir parçası olduğu zamanlar tüm Avrupa ülkelerine vizesiz giriş hakkı sahibiydi. Fakat hem AB hem de Schengen ortak vize programından ayrılması ile beraber vize prosedürleri ikili anlaşmalar yolu ile yürütülmeye başlamıştır. İngiltere vizesi dünyada en prestijli olan alternatifler arasında yerini almaktadır.

Amerika Vize Başvurusu için tıklayınız; https://www.visacenter.com.tr/amerika-vize-basvurusu/

Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler S.S.S

Türkiye'nin Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Türkiye vize politikasında Avrupa Birliği'nin çoğu ülkesinin vatandaşları vizeden muaftır. Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda, İspanya, İtalya, İsviçre, Japonya, Rusya gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye seyahatlerinde vizeden muaftır.

Türkiye'nin Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Türkiye Vize Politikasına göre 57 ülkeye vize uygulamaktadır. Bu ülkelerin çoğu Afrika ülkeleridir, Afganistan, Bangladeş ve Suriye gibi bazı Asya ülkelerinden de vize istenmektedir. ABD, Avustralya gibi bazı gelişmiş ülkelerin umuma mahsus pasaportlarına da vize uygulanmaktadır.

Amerika Vize Ücret sayfamızdan bilgi alınız.