Amerikan Konsolosluğu ABD Vize Başvuru İşlemleri

amerikan konsolosluğu abd vize başvuru işlemleri

Amerikan Konsolosluğu ABD Vize Başvuru İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

Amerika’ya seyahat edecek T.C. pasaport sahibi ve Türkiye’de uzun süreli oturma iznine sahip kişilerin Amerika vizesi başvurularında sorumlu tek yetkili kuruluşu Amerikan Konsolosluğudur. Amerikan Konsolosluğu ABD vize başvuru işlemleri Türkiye’deki ABD temsilcilikleri olan İstanbul Amerika Başkonsolosluğu, Ankara Amerikan Büyükelçiliği, Adana Amerika Konsolosluğundan alınacak vize randevuları ile gerçekleştirilmektedir. İzmir Amerika Fahri Konsolosluğu ABD vize işlemlerinde yetkili değildir ancak Türkiye’de yaşayan Amerikan uyruklu kişilerin vatandaşlık işlemlerinden sorumludur.

Amerikan Konsolosluğu ABD vize başvuru işlemleri bir dizi önemli vize prosedürünü içermektedir. Amerikan Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişilerden belirli bir evrak listesi talep etmek yerine seyahat amaçlarını destekleyeceğini düşündükleri evrakları sunmalarını talep etmektedir. Amerika’ya göç etme, Amerika’da yaşamayı amaçlama gibi amaçlarla başvuru yapan kişiler veya bu izlenimi veren şahıslar vize reddi almaktadır. Amerikan Konsolosluğu turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti gibi vizeleri “Göçmen Olmayan Vize” türü olarak adlandırarak kısa süreli olarak vermektedir. Vize süresi 10 yıla kadar çıkabileceği gibi sadece dilekçede belirtilen seyahat tarihlerini de kapsayabilir.

ABD vize başvuru işlemlerinde en önemli belge online olarak doldurulan DS-160 formudur. DS-160 formu Amerikan Konsolosluğu tarafından Amerika seyahatine gidecek kişilerin seyahat planları hakkında detaylı bilgi almak üzere hazırlanmış bir formdur. Bu form doldurulduktan sonra vize harç ödemesi online olarak yapılır. Yine bu form vasıtası ile randevu alınır. Amerika vize baş vurularında randevu ancak online şekilde alınmaktadır. Doldurduğunuz DS-160 formu Amerika Dışişleri Bakanlığı ile paylaşılır, vize başvurusu yapmak için önünüzde yasal herhangi bir engel olmadığı konfirme edildikten sonra vize işlemleriniz karara bağlanır.

Amerika seyahatinizin masraflarını seyahat süresince karşılayacağınıza dair sunacağınız banka hesap dökümlerinizdeki hareketler ve para miktarı önemlidir. Seyahat masraflarını karşılayamayacak durumda olan kişilerin sponsorlu başvuru yapmaları tavsiye olunur. Anne, baba veya eşler sponsor olabilmektedir. Sunduğunuz belgelerin ülkeye geri dönüşünüzü garanti eder nitelikte olmaları gerekmektedir. Bu anlamda tapu ve araç ruhsatı gibi belgelerin fotokopilerinin sunulması da faydalı olur. Çalışan kişilerin şirketlerinden alacakları görev ve izin yazıları ve hazırlanacak olan şirket dilekçesi ve şahsi dilekçelerde seyahat amacının doğru belirtilmesi, gerçeğe aykırı beyanda bulunulmaması büyük önem arz etmektedir.

Amerikan Konsolosluğu ABD Vize Başvuru İşlemleri S.S.S

ABD Konsolosluk İşlemleri Nasıl Yapılır?

ABD konsolosluğunda vize işlemleri yapmak için öncelikle DS-160 vize başvuru formu doldurulmalı ve vize randevusu alınmalıdır. Vize mülakatına katılan kişinin başvurusu olumlu sonuçlanırsa vizeli pasaportları adreslerine gönderilir.

ABD Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Adres: 110 Atatürk Bulvarı 06100 Kavaklıdere, Ankara Tel: 90-312-455-5555 (sadece acil durumlar) Fax: 90-312-466-5684

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

DS-160 başvuru formu Pasaport Kimlik belgesi fotokopileri 2 adet biyometrik fotoğraf Nüfus kayıt örneği Gelir belgeleri ve banka hesap dökümü Seyahat sağlık sigortası ABD vize başvuru dilekçesi Konaklama ve ulaşım rezervasyonları

Amerika vize randevu sayfamızı ziyaret ediniz.