amerika turistik vize

Amerika Turistik Vize

Türkiye’den Amerika’ya gitmek için çeşitli sebepler ile vize alınabilmektedir. Kısa süreli vizeler alınabildiği gibi, konsolosluk aracılığı ile uzun süreli vizeler de alınabilmektedir. Bunun için seyahat sebebinin detaylı bir şekilde açıklanması ve kanıtlayıcı niteliğe sahip olan belgeler ile gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede Amerika turistik vize almak mümkün hale gelmektedir.

Amerika Turistik Ziyaretçi Vizesi

Amerika’ya genellikle eğitim amacı ile gidilmektedir. Üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen ülke, Amerika turistik vize seçeneği sayesinde de turistik gezilerin düzenlenmesine olanak tanımıştır. Grup olarak veyahut da bireysel olarak düzenlenen gezilerde turistik amaçlı vize alınmalıdır. Bu amaç doğrultusunda da Amerika Konsolosluğu tarafından kişiden bir takım evraklar istenmektedir. Bu evrakların tamamlanmasının ardından randevu alınarak, başvuru süreci tamamlanabilmektedir.

Amerika Turistik Vize Gerekli Evraklar

Turistik vize alabilmek için ilk olarak pasaportun gerekli kriterlere uyması gerekmektedir. Türkiye’de geçerliliğini koruyan 4 pasaport tipinin tamamının 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmasına ek olarak, toplamda 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Bu kriterlerin yerine getirilmemesi durumunda vize talebi oluşturulamamakta, oluşturulsa bile onay sürecinde başvuru iptal edilmektedir. Bu nedenle Amerika turistik vize başvurusu yapmadan önce pasaportta gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Turistik amaçlı alınacak olan vizelerde diğer tüm vize çeşitlerinde olduğu gibi biometrik fotoğraf istenmektedir. İstenilen fotoğraf 5×5 ölçülerinde olup, son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Beyaz fon üzerinde olması gereken fotoğraf, daha önce herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır. Yüzün her kısmının gözükmesi zorunlu olduğu için, başörtüsü, bere ve şapka gibi aksesuarların kullanılmaması tercih edilmektedir. 600×600 pikselden yukarısı kabul edildiği için düşük pikselde fotoğraf çekilmemelidir.

amerika turistik vize nasıl alınır

Amerika Ds-160 Formu Hakkında Bilgiler

Amerika Konsolosluğu’na yapılacak olan vize başvurularının tamamında DS-160 adı verilen form doldurulmaktadır. Bahsi geçen form, Online sistemler üzerinden doldurulmaktadır. Amerika Konsolosluğu’na ait olan site içerisinden doldurulan form, randevu tarihinden en geç 3 iş günü öncesinde doldurulmalıdır. Aksi takdirde süre gecikmesinden dolayı vize başvurusu iptal edilmekte veya olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Randevu tarihi geldiğinde, DS-160 adlı form doldurulmuş olmalıdır. Forma girilen her türlü bilginin gerçekle uyuşması gerekmektedir. Randevu tarihinde yapılacak olan mülakatta eşleştirme yapılacağı için, seyahat amacına uygun olarak bilgiler girilmeli ve eksiksiz bir şekilde form doldurulmalıdır. Elektronik olarak imzalanan form, Amerika Konsolosluğu’na gönderilmektedir. Gönderilmesinden sonra da bir adet çıktısının alınması ve de bu çıktının barkodlu olması gerekmektedir. Gerekli olan evrakların arasında bulunacak olan DS-160, Amerika turistik vize alım süreci boyunca oldukça büyük öneme sahiptir.

Amerika Turistik Vize Talep Dilekçesi

Turistik amaçlı yapılan vize başvurularında istenen Amerika turistik vize gerekli evraklar içerisinde  doldurulmuş vize talep dilekçesi hazır olmalıdır. Kişi eğer şirket tarafından gönderiliyor ise, şirket tarafından yazılı dilekçe oluşturulmalıdır. Bu dilekçe içerisinde gidiş-dönüş tarihleri, kişiye ait maaş bilgisi, seyahat edecek kişinin şirketteki görevi gibi detaylı bilgiler yer almalıdır. Eğer kişi herhangi bir şirkete dahil değilse, bir kişiyi sponsor belirleyerek dilekçe oluşturmalıdır. Amerika turistik vize başvurusunda bulunacak kişi, aile tarafından gönderiliyor ise 1. dereceden akraba tarafından dilekçe doldurulmalıdır. Seyahat planı, seyahat planı boyunca yapılacak harcamaların tamamına sponsor olunacağı gibi bilgiler dilekçe içerisinde verilmelidir. Bu dilekçeye ek olarak sponsorluk yapacak kişinin mesleki ve mali dilekçeleri de gerekli evrakların arasında yer almalıdır. Bu sayede evrak hazırlama sürecinin büyük bölümü tamamlanmış olacaktır.

Mesleki Duruma Ait Belgeler

Amerika turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler, kendisine ait olan mesleki durumuna ait olan belgeleri de Amerika Konsolosluğu ile paylaşmak zorundadır. Eğer bir şirkette veyahut da kurumda çalışılıyor ise SGK Hizmet Dökümü, SGK İşe Giriş Bildirgesi gibi çeşitli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Amerika’ya gidecek olan kişi bir öğrenci ise de güncel olan öğrenci belgesi temin edilmelidir. Fotokopisinin ve aslının teslim edilmesine ek olarak Transkript adı verilen belge de hazırlanarak, konsolosluğa teslim edilmelidir.

Amerika’ya gitmek için turistik vize başvurusunda bulunan kişilerin sponsorları bir takım evrakları hazırlamak zorundadır. Şirket aracılığı ile seyahat edecek olan kişilerin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisini temin etmesi gerekmektedir. İmza yetkisi olan kişiler için de İmza Sirküleri’ne ihtiyaç duyulmaktadır. Kişi şirkette çalışmıyor, kendisi çalışıyor ise Vergi Levhası fotokopisi ve Faaliyet Belgesi istenmektedir.

Amerika Konsolosluğu tarafından yapılacak olan Amerika turistik vize başvurusuna ilişkin olarak banka hesap cüzdanı ve hesap dökümü istenmektedir. Eğer bir sponsor aracılığı ile seyahat edilecek ise, sponsor olan kişinin son 3 aylık hareketlerinin tamamı liste halinde konsolosluğa sunulmalıdır. Banka hesabındaki bakiye de, seyahat edecek kişinin masraflarını karşılamaya yetecek miktarda olmalıdır. Miktarın Euro, TL veyahut da USD olması önemli değildir. Belirtilen süre boyunca tüm ihtiyaçların karşılanabilmesi için yeteri kadar ücret hesabın içerisinde bulunmalıdır. Yine aynı şekilde sponsorluk yapacak olan kişinin 3 aylık maaş bordrosu istenmektedir. Eğer sponsor olan kişi emekli ise, son 3 aya ait olan maaş hesap dökümünün çıkarılması yeterli olmaktadır. Emekli kartının arkalı önlü fotokopisi de duruma göre Amerika Konsolosluğu tarafından istenebilmektedir.

Amerika turistik vize alabilmek için en önemli gerekli evraklardan birisi de rezervasyon listesidir. Kişi, gitmeden önce kalacağı yerlerin rezervasyonunu yapmak zorundadır. Yapılan rezervasyonların da çıktısı alınarak, randevu esnasında kullanılacak olan evrakların arasına koyulmalıdır. Bu sayede destekleyici belge olarak kullanılabilmekte ve vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Amerika Vize Ücreti

Amerika’ya seyahat etmek için alınacak turistik vizelerin ücretleri dönem dönem değişiklikler gösterebilmektedir. Kredi kartı ile vize ücreti ödenebileceği gibi, herhangi bir banka aracılığı ile de Amerika Konsolosluğu’na vize ücreti gönderilebilmektedir. Bankadan alınan dekontun, randevuda sunulacak evrakların arasına koyulması gerekmektedir. Bu dekontun evraklar arasında yer almaması, büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle de fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir.

Amerika turistik vize ücreti hakkında başvurunun olumsuz bir şekilde sonuçlanması halinde vize ücreti herhangi bir şekilde iade edilmemektedir. Amerika Konsolosluğu’nun vize ücretini iade etme gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle de olumsuz sonuç çıktığında itiraz edilememektedir. Eksik ve yanlış hazırlanan evrakların tekrardan düzenlenip, eksiksiz bir şekilde sunulması gerekmektedir. Bu sayede tekrardan yapılan işlemler sonrasında Amerika turistik vize başvurusu olumlu yönde sonuçlanabilir.

Amerika Vize Çıkış Süresi

Amerika Konsolosluğu, gerekli belgelerin tamamını aldıktan sonra ortalama olarak 15-20 gün içerisinde başvuru yapan kişiye geri dönüş gerçekleştirmektedir. Evraklarda hiç bir sorun çıkmasa bile konsolosluk tarafından ek evrak istenebilmektedir. Benzer şekilde, gerek görüldüğünde tekrardan kişi mülakata çağırılabilmektedir. Meşakkatli bir süreç olan vize başvurusu, bu tür uygulamaların geçilmesinin ardından büyük ölçüde olumlu sonuçlanmaktadır.

Vize 15-20 gün arasında çıkıyor olsa da genellikle bu süre uzayabilmektedir. Genellikle yaz aylarında talep yoğunluğu fazla olduğu için Türkiye’den yapılan vize başvuruları 1 aya kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle de Amerika turistik vize talebinde bulunacak olan kişilerin erkenden işlemleri gerçekleştirmeye başlaması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 8 hafta öncesinden evrakları toplamaya başlamak ve DS-160 formunu doldurmak ideal bir zamandır. Bu nedenle de Amerika Konsolosluğu ve aracı acenteler tarafından başvuruda bulunacak kişilere işlemlere erken başlaması tavsiye edilmektedir.

Amerika Turistik Vize S.S.S

Amerika Turistik Vize Gerekli Belgeler Nelerdir?

Amerika Turistik Vize için şu temel evrakları hazırlayınız:

 • DS-160 Vize başvuru formu.
 • Pasaport.
 • 2 adet biometrik fotoğraf.
 • Vize talep dilekçe.
 • Kimlik belgeleri fotokopileri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Nüfus kayıt örneği
 • Gelir belgeleri
 • Banka hesap özeti
 • Otel ve ulaşım rezervasyonları

Amerika Turistik Vize Yenileme Nasıl Yapılır?

Amerika Turistik Vize Yenileme işlemi için şu koşullar olmalıdır:

 • Yeni yapacağınız vize başvuru türü eski vizeniz ile aynı kategoriye sahip olmalıdır.
 • Eski vizenizdeki ad-soyad kısmının değişmemiş olmalıdır.
 • Vizenizin bitiş süresi 1 yılı aşmamalıdır.
 • Önceki vize çalınmamış ve kaybolmamış olmalıdır.
 • Vizenizin üzerinde herhangi bir açıklama olmaması gerekmektedir.

Vize yenileme Amerika konsolosluklarından randevu alınarak yapılabilir.

Amerika Turistik Vize Ücreti Nedir?

Amerika Turistik Vize ücretleri başvuru öncesinde kredi kartı ile online olarak ödenmekte ve B1/B2 vize kategorisi için 2022 yılı vize ücreti 160 USD’dir.
Amerika Vize Ücreti sayfamızdan bilgi alınız.