amerika ticari vize

Amerika Ticari Vize

Amerika’ya çeşitli vizeler ile giriş yapılabilmektedir. Ticari vize de son dönemlerde sıklıkla talep edilmekte ve çalışma amaçlı vize başvurusunda bulunulmaktadır. Amerika Konsolosluğu aracılığı ile yapılan başvuru işlemleri, gerekli olan tüm evrakların hazırlanmasına bağlı olarak olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Sonucun olumlu çıkabilmesi için başvuruda bulunacak olan kişiler evrakları konsolosluğun belirttiği şekilde hazırlama ve bu şekilde sunmalıdır. Mülakatta da hazırlanan belgeler ile eş olacak şekilde cevaplar verilmelidir. Aksi takdirde vize başvurusu iptal edilmekte ve kişi tekrardan başvuru yaparak ekstra ücret ödemektedir.

Amerika Ticari Vize Başvurusu

Başvurunun yapılacağı Amerika ticari vize için öncelikle DS-160 isimli formun doldurulması gerekmektedir. Bu form, Amerika Konsolosluğu’nun web sitesinde yer almaktadır. Form, kişinin tanınması ve seyahatin amacının belirlenmesi için vize başvurusunda bulunan kişilere doldurtulmaktadır. Formun doldurulması ve onaylanması, randevu tarihinden 3-4 gün önce bitirilmelidir. Bu süreden sonra hazırlanan formlar Amerika Konsolosluğu tarafından kabul edilmemekte ve başvuru direkt olarak iptal edilmektedir. Amerika ticari vize başvurularında büyük bir öneme sahip olan DS-160’ı eksiksiz ve gerçekçi bir şekilde doldurmak gerekmektedir.

Form içerisinde kişisel bilgilere ek olarak, seyahate ilişkin bilgiler de yer almaktadır. Tüm sorular eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. İngilizce olarak hazırlanan form, Amerika Konsolosluğu’na ait olan site üzerinden doldurulduğunda Türkçe karşılıklarına bakılarak da doldurulabilmektedir. Bu sayede herhangi bir yanlış cevap verme ihtimali ortadan kalkmaktadır. Soruların tamamına belgelerde yazılı olan şekilde cevap verilmelidir. Tüm cevapların tamamlanmasının ardından ‘İmzala’, ‘Gönder’ seçenekleri sırası ile seçilerek, form direkt olarak Amerika Konsolosluğu’na gönderilir. Bu sayede Amerika ticari vize başvurusunun ilk aşaması tamamlanır.

Amerika için yapılan vize başvurusunda randevu almadan önce DS-160 formu kesinlikle doldurulmuş olmalıdır. Eğer form doldurulmamış ise randevu alınmış olsa bile, randevu tarihi geldiğinde başvuru koşulsuz iptal edilmektedir. Göçmen Olmayan Vize Başvurusu Formu olan DS-160’ın doldurulmasının ardından randevu alınabilmektedir. Bunun için Amerika Konsolosluğu web sitesinde hesap oluşturarak, vizenin alınacağı kategori belirlenmelidir. Amerika ticari vize başvurusu için ‘Amerika İş Amaçlı Vize’ randevusu alınmalıdır. Randevuyu alabilmek için pasaport numarası, doğum tarihi, uyruk gibi kişisel bilgilerin sisteme girilmesi gerekmektedir. Pasaportun teslim edileceği PTT şubesi, sistem üzerinden oluşturulan randevu talebinde seçilmektedir. Seçimin yapılmasının ardından pasaport teslim edilmeli ve vize ücreti Amerika Konsolosluğu’na ulaştırılmalıdır. Yatırılan ücretin kesinlikle makbuzunun alınması gerekmektedir. Bu makbuz, daha sonraki süreçlerde kullanılacaktır.

Amerika Ticari Vize Ücretleri

Amerika ticari vize ücreti hakkında ödeme Amerika Konsolosluğu’na ait olan resmi site üzerinden yapılabilmektedir. Kredi kartı ve banka kartı ile Online olarak ödeme yapılabildiği gibi, aktif olarak hizmet veren bankalar aracılığı ile ödeme gerçekleştirilebilmektedir. Amerika Konsolosluğu’nun banka hesabına ödemenin yapılmasının ardından dekont alınmalı ve randevu tarihine kadar bu dekont saklanmalıdır. Kişi mülakata çağrıldığında da dekont istenebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle kaybedilmemelidir.

Vize ücretleri çoğunlukla talep edilen vizenin süresine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Kısa süreli vizelerde ücret düşük olduğu gibi, uzun süreli vizelerde de hizmet bedeli doğal olarak artmaktadır. Bu nedenle Amerika ticari vize başvurusunun oluşturulması esnasında vize süresi seçilerek, buna uygun bir şekilde ödeme gerçekleştirilmelidir. Eğer başvuru olumsuz sonuçlanırsa, konsolosluk tarafından ücret iadesi yapılmamaktadır. Verilen ücretler tekrardan kişi tarafından alınamamaktadır. Bu nedenle Amerika Konsolosluğu’na yapılan vize müracaatlarının tek seferde olumlu sonuçlanması maddi açıdan büyük önem arz etmektedir.

amerika ticari vize nasıl alınır

Amerika Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Amerika ticari vize başvurularında Amerika Konsolosluğu tarafından çeşitli belgeler istenmektedir. Bu belgeler çeşitli kurumlar ve online sistemler aracılığı ile temin edilebilmektedir. Randevu alınmadan ve mülakata girilmeden önce belirtilen belgelerin hepsinin tamamlanması gerekmektedir. Bu sayede Amerika ticari vize gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde ibraz edilirse randevudan ve mülakattan olumlu sonuç alınabilmektedir.

-Biometrik Fotoğraf

Yapılan Amerika ticari vize başvurusunda Amerika Konsolosluğu tarafından 25mm x 35mm boyutlarında biometrik fotoğraf istenmektedir. 5x5cm ölçülerinde olacak fotoğraf, son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Eğer daha önceden çekilen fotoğraf vize başvurusunda kullanılır ise başvuru direkt olarak iptal edilmektedir. Bu nedenle de kişi tekrardan talep oluşturmalı ve tekrardan vize ücreti yatırmalıdır.

-Pasaport

Amerika ticari vize başvurusunda gerekli görülen diğer belge de pasaporttur. Pasaportun, en fazla 10 yıldır kullanılıyor olması gerekmektedir. Eğer daha uzun sürelerdir kullanılıyor ise yenilenmesi gerekmektedir. Başvuruda kullanılan pasaportun aynı zamanda en az 6 ay boyunca kullanılabilir olması gerekmektedir. Herhangi 2 sayfasının da boş olması gerekmektedir. Gerekli şartları tamamlamayan pasaportlar Amerika Konsolosluğu’nca kabul görmemektedir.

-Ticari Vize Davetiyesi

Amerika ticari vize davetiyesi, kişiyi davet eden şirket veya kurum tarafından hazırlanmaktadır. Amerikalı şirket tarafından kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, ülkeye davet edilen kişi ile yakınlık derecesi, seyahat nedeni, seyahatin ne kadar süreceği, sponsorun kim olduğu gibi bilgiler detaylı olarak davetiye içerisinde yer almalıdır. Amerika’ya gelecek olan kişinin, ne zaman döneceği de yine aynı şekilde Amerikalı şirket tarafından ek bilgi olarak hazırlanmalıdır. Eğer Amerika ticari vize başvurusu sadece bir konferans, fuar için yapılıyor ise giriş bileti veyahut da giriş kartının beyan edilmesi yeterli olmaktadır.

-Ticari Vize Talep Dilekçesi

Ticari vize talep dilekçesi, Amerika ticari vize başvurusunda bulunan kişi tarafından doldurulmaktadır. Talep dilekçesinin içerisinde kişinin görevi, maaşının bilgisi ve detayı, seyahat tarihleri, sponsorun kim olduğu, ülkeden ne zaman çıkılacağı gibi bilgiler eksiksiz bir şekilde dilekçeye yazılmalıdır. Tamamen İngilizce olarak hazırlanması gereken dilekçe, imzalı ve de kaşeli olmalıdır. Bu sayede dilekçe geçerli olabilmekte ve diğer belgeler ile birlikte kullanılabilmektedir.

İş Durumuna İlişkin Belgeler

İş durumuna ilişkin belgeler arasında İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü yer almaktadır. Her iki belge de SGK’dan alınmaktadır. Şirket tarafından görevlendirilen ve Amerika ticari vize başvurusunda bulunan kişilerin aynı zamanda İzin Belgesi ve Görev Belgesi alması gerekmektedir. Eğer kişi doktor, avukat, diş hekimi gibi mesleklerde görev yapıyor ise Oda Kaydı veyahut da Kimlik Kartı randevu esnasında sunulmalıdır. Masraflar eğer sponsor tarafından karşılanıyor ise, sponsorun banka hesap dökümü, banka hesap cüzdanı, vergi levhası fotokopisi, faaliyet belgesi gibi çeşitli belgelerinin temin edilmesi gerekmektedir.

Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Amerika’ya seyahat edecek olan kişilerin banka hesaplarında seyahat süresi boyunca harcamaya yetecek miktarda para bulunmalıdır. Bu miktar TL, Euro veya USD olabilmektedir. Kişinin banka hesap cüzdanı, hesap dökümü ve son 3 aya ait olan maaş bordrosu da finansal duruma ilişkin olan belgelerin arasında yer almalıdır. Tüm belgelerin tamamlanması halinde vize başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali artacaktır.

Vize başvuru süreci boyunca seyahat planını destekleyici belgeler sunularak, vize başvurusundan onay alınma ihtimali arttırılabilmektedir. Gidiş ve dönüş uçak biletleri, konaklama yerlerinde yapılan rezervasyonlar, seyahate ait gidiş ve dönüş tarihleri ek olarak ibraz edilebilmektedir. Tüm belgeler Türkçe olarak hazırlanmalı ve ek olarak belgelerin tamamının fotokopisi çektirilerek, İngilizce tercümesi de hazırda bulundurulmalıdır. Mülakat esnasında her türlü belgenin fotokopisi veyahut da İngilizce tercümesi istenebilmektedir. Tek seferde Amerika ticari vize alabilmek için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir.

Amerika Ticari Vize S.S.S

Amerika Ticari Vize Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri B1 Ticari Vize Başvurusu için bölge ayrımı olmaksızın her birey işlemlerini Ankara Amerika Büyükelçiliği ve İstanbul Amerika Başkonsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir. Ankara ve İstanbul olarak tercih edilen başvuru şehri randevudan ancak 24 saat öncesine kadar değiştirilebilmektedir.

Amerika Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika Ticari Vize için şu temel evraklar hazırlanmalıdır:

  • Amerika DS-160 Başvuru Formu – Online ve İngilizce olarak doldurulacaktır.
  • Pasaport – En az 6 ay geçerliliği olmalı ve varsa eski pasaportlarda sunulmalı.
  • 2 adet Biometrik Fotoğraf – 5×5 mm ebatlarında ve arka fonu beyaz olmalı.
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Vize Talep Dilekçesi – Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten yazı
  • Şirket sahipleri şirketleri ile ilgili temel belgeleri hazırlamalıdır (İmza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, Ticari sicil gazete örneği
  • Çalışanlar işleri ile ilgili maaş bordroları, SGK belgelerini hazırlamalıdır.

Amerika Ticari Vize Ücreti Nedir?

Amerika Ticari Vize ücretleri başvuru öncesinde kredi kartı ile online olarak ödenmekte ve B1/B2 vize kategorisi için 2022 yılı vize ücreti 160 USD’dir, nakit ödeme kabul edilmemektedir.

Amerika Vize Ücreti sayfamızdan bilgi alınız.