amerika çalışma vizesi

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika’da çalışmak ve yaşamak isteyen kişiler farklı şartları yerine getirip, kendi özelliklerine göre bir vize çeşidine başvuru yapabilmektedirler. Şirket adı altında gerçekleşen transfer işlemleri ile olağanüstü yetenekli olan kişilerde, profesyonel sporcularda, sanatçılarda veyahut da din görevlilerinde çalışma izni aranmaktadır. Bu nedenle de Amerika çalışma vizesi alınmalıdır. Amerika Konsolosluğu tarafından şartların tamamlanabilmesi ve kişinin tanınabilmesi için çeşitli belgelerin temin edilmesi istenmektedir. Uzun süreli çalışan transferlerine ek olarak geçici, mevsimlik ve sürekli çalışma izni için de Amerika Konsolosluğu’na başvuruda bulunmak mümkündür.

Amerika’ya çalışmaya gidebilmek için çok sayıda vize çeşidi arasından kişi, kendisine uygun olan vizeye başvuru yapmalıdır. Bunun için kişi yaptığı işin türüne göre seçim yapmalıdır. Alınan Amerika çalışma vizesi sayesinde kişi ülkede çalışabilirken aynı zamanda da yaşayabilir. Eğer tüm gerekli koşullar yerine getirilirse bir süre sonra süresiz oturum izni alınabilir. Her vize çeşidinde olmasa bile bazı Amerika çalışma vizesi başvurularının olumlu sonuçlanması halinde kişi ailesi ile birlikte Amerika’ya giderek, orada yaşayabilmektedir.

Amerika’da uzun süreli ve sürekli yaşamak ve çalışmak isteyen kişiler E1 ve E2 vizelerine başvuru yapmalıdırlar. Bu başvurunun yapılabilmesi için kişinin bulunduğu ülke ile Amerika arasında ticaret anlaşmasının olması gerekmektedir. Amerika ile Türkiye arasında bu yönde bir anlaşma var olduğu için, tüm Türk vatandaşları E1 ve E2 vize çeşitlerine başvuru yapabilmektedirler.

Çalışma Vizesi Çeşitleri

Amerika H-1B Vizesi

Kendi işinde gerekli eğitimi almış ve profesyonelleşmiş olan kişiler Amerika çalışma vizesi alabilmek için H-1B’yi tercih etmelidirler. Bu profesyonellik her alanda geçerli olmaktadır. Seçkin ve tanınmış modeller, mankenler H-1B’ye başvuru yapabilmektedirler. Devletlerarasında ortaklaşa yapılan araştırma geliştirme çalışmalarında veyahut da üretim projelerinde çalışan kişiler de yine aynı şekilde H-1B’ye başvurarak Amerika çalışma vizesi alabilmektedir.

H-1B vizesinin alınması ile kişi Amerika’da 3 yıl boyunca kalmaya ve çalışmaya hak kazanmaktadır. Vize süresinin dolması ile birlikte işveren aracılığı ile bu süre 3 yıl daha uzatılabilmektedir. Bu sayede uzunca bir süre Amerika’da kalınabilmektedir. Fakat H-1B vizesi alabilmek için Amerika’da çalışılacak olan işin lisans diplomasını istemesi gerekmektedir. Lisans seviyesinin altında kalan işe giriş şartları Amerika Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Alınan maaş, bilgi ve birikim fazla olduğu için kesinlikle asgari ücretin altında olamaz. Sadece bununla kalmayıp, bir iş yerine girildiğinde kişi, aynı pozisyona sahip olan diğer kişilerden daha az maaş alamaz. Bu nedenle de Amerika çalışma vizesi başvurusunun kabul edilebilmesi için belirtilen şartların şirket aracılığı ile yerine getirilmesi gerekmektedir.

Amerika’ya çalışmak için giden kişilerin aldığı H-1B vizesi geçici vize kategorisinde yer almaktadır ve her yıl 1 Nisan’da başvurular başlamaktadır. 5 iş günü boyunca yapılan kontroller sonrasında evrakları eksik ve yetersiz olan kişiler direkt olarak elenmektedir. Amerika’da eğitim görmüş ve tekrardan Amerika’ya çalışmaya gidecek kişiler de diğer kişilerden ayrı tutulmaktadır. Tüm kontrollerin tamamlanmasının ardından talep oluşturanlar arasından seçim yapılmaktadır. Yapılan seçimler doğrultusunda verilen vize de 1 Ekim tarihinde kullanılabilir hale gelmektedir.

Amerika L Vizesi

Şirket içerisinde yapılan transferlerde L kodlu vize çeşidi kullanılmaktadır. Uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketlerin Amerika’daki şubelerinde çalışan müdürler, yöneticiler veyahut da uzman personel L1 vizesi alarak ülkeye giriş yapabilmektedirler. Vizenin alınmasının ardından eğer istenen şartların hepsi tamamlanır ise kişi Green Card sahibi olabilmektedir. Alınan kart ile de Amerika’da süresiz olarak yaşanabilmektedir.

L1 vizesine başvuracak ve Amerika’da çalışacak olan kişilerin herhangi bir şirkette en az 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir. Türkiye’de hangi pozisyonda çalışılıyor ise, Amerika’daki şirkette de aynı pozisyonda çalışılıyor olması gerekmektedir. Kişi yönetici ise, uluslararası etkinlik gösteren firma aracılığı ile Amerika’daki şubeye geçildiğinde kişi bu şubede de görevine yönetici olarak devam etmelidir. Amerika Konsolosluğu tarafından bu hususa dikkat edilmektedir. Kurulu olan şubeye gidişten farklı olarak, Amerika’da açılacak olan yeni şube için de L1 vizesi alınabilir. Kişi, şube açma amacı ile L1 vizesi alarak 1 yıl boyunca Amerika’da kalabilir. Gerekli görülmesi halinde Göçmenlik Ofisi ile bağlantıya geçilerek süre uzatılabilmektedir.

Uzman personelden farklı olarak, yöneticiler ve de müdürler L1 vizesine başvuru yaptıkları takdirde onay alırlar ise 7 yıla kadar Amerika’da çalışabilir ve yaşayabilirler. Yöneticiler L-1A vizesine başvuru yaparken, uzman personeller L-1B vizesine başvuru yapmaktadırlar ve uzmanların maksimum kalabileceği süre 5 senedir. Her iki vizenin de süresi Amerika Konsolosluğu aracılığı ile gerekli görülmesi halinde uzatılabilmektedir.

Bahsi geçen vize çeşitlerinden farklı olarak O kodlu, P kodlu, Q1 kodlu ve R kodlu vize çeşitleri bulunmaktadır. Olağanüstü yetenekli olan kişiler, kültürel değişim programına katılan kişiler, din görevlileri veyahut da zihinsel engelliler için düzenlenen eğitimlere katılacak olan kişiler bu vize çeşitlerinden faydalanarak, Amerika’da çalışma izni talebinde bulunabilmektedirler. Her vize çeşidinin kendi içerisinde çeşitli şartları olup, şartların tamamlanması halinde verilen süre boyunca çalışılarak, Amerika’da yaşanabilmektedir. Diğer vize tiplerinde de olduğu gibi gerekli görülmesi halinde vize süreleri uzatılabilmektedir.

Amerika çalışma vizesi bilgisi

 

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurusunun tamamlanabilmesi için Amerika Konsolosluğu tarafından kişiden çeşitli belgeler eksiksiz olarak istenmektedir. Hazırlanan belgelerin tamamı kişiyi tanıma ve planın incelenmesi amaçlandığı için istenmektedir. Bu nedenle Amerika çalışma vize başvurusu için başvuruda bulunacak olan kişilerin her türlü belgeyi eksiksiz bir şekilde temin etmesi ve Amerika Konsolosluğu’na sunması gerekmektedir.

Vize Talep Dilekçesi

Vize talep dilekçesi, şahsi olarak yazılmaktadır. Vize başvurusunda bulunan kişinin kendi adına yazmış olduğu dilekçe, tüm masrafların tek bir kişi tarafından karşılanacağını belirtmektedir. Kişi eğer tüm masrafları kendisi karşılayacak ise, Şahsi Vize Talep Dilekçesi hazırlamak zorundadır. Hazırlanan dilekçe Amerika Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır.

Amerika DS-160 Formu

DS-160 formu, Amerika’ya yapılan vize başvurularının her türlü çeşidinde doldurulması gereken bir formdur. Amerika Konsolosluğu’na ait olan resmi internet sitesi üzerinden yapılan işlemler sonrasında form doldurulabilmektedir. Siteye giriş yapıldığında ‘Register an Account’ bölümü seçilerek, üyelik oluşturulmalıdır. Üyeliğin oluşturulmasının ardından DS-160 formunun tamamı eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Formun orijinal dili İngilizcedir. Fakat konsolosluğa bağlı olan site içerisinde her sorunun Türkçe karşılığı da görülebilmektedir. Form doldurulduktan sonra elektronik imza atılıp, Amerika Konsolosluğu’na gönderim gerçekleştirilmelidir.

Amerika I-129 Formu

I-29 formu, hangi şirket ile Amerika’ya gidilecek ise, o şirketteki işveren tarafından hazırlanan bir evraktır. Vize talebinde bulunan kişinin bu belgeyi temin etmesi zorunludur. ABD’deki işveren tarafından hazırlanan belge, kişinin ülkeye çağrıldığında dair bilgiler içermelidir.

Gerekli formların doldurulmasının ardından her türlü vize çeşidi başvurusunda istenen evraklar da eksiksiz bir şekilde temin edilmeli ve kontrol edilmelidir. Amerika Konsolosluğu tarafından 2 adet güncel biometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğraflar konsolosluğun talepleri doğrultusunda belirli boyutlara sahip olmalıdır. Kullanılan pasaportun da seyahat sonrasında 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı’nın arkalı önlü fotokopisi Amerika Konsolosluğu’nun istediği diğer gerekli evraklardan birkaçıdır. Tüm evrakların tamamlanması halinde kişi herhangi bir eksik olmazsa belirli süreli çalışan olarak Amerika çalışma vizesi almaya hak kazanmaktadır.

Amerika Çalışma Vizesi S.S.S

Amerika Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Çalışma vizelerine başvurmak için genellikle Amerika‘da bir işverenin Amerikan Çalışma Bakanlığı’ndan onaylanmış bir iş sertifikası alması gerekir. Bu sertifika alındıktan sonra işveren I-140 formunu doldurarak Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu aracılığıyla uygun olan çalışma vizesine başvuru yapar.

Amerika Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika Çalışma Vizesi için şu genel evraklar gereklidir:

  • T.C. Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
  • Sahip olunması halinde eski pasaportlar,
  • Seyahat bitiş süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli olacak pasaport,
  • Güncel 2 adet Biyometrik Fotoğraf,
  • Tam vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
  • Şahsi Vize Talep Dilekçesi,
  • Amerika Vize Başvuru Formu / DS-160 Formu,
  • I-129 Formu belgelerin vize başvuru aşamasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Amerika Çalışma Vizesi Fiyat Nedir?

Amerika Geçici Çalışma Vizesi H sınıfları için ortalama vize ücreti 190 Dolar’dır. Bu ücret diğer form ücretlerini kapsamaz sadece Konsolosluk vize harcı olarak sizden alınır.

Amerika Vize Ücretleri sayfamızdan detaylı bilgi edininiz.