amerika aile ziyaret vizesi

Amerika Aile Ziyaret Vizesi

Amerika’da bulunan aileyi ziyaret etmek için aile ziyareti vizesinin alınması gerekmektedir. Bu vizenin alınabilmesi için de ilk olarak DS-160 isimli formun doldurulması şartı Amerika Konsolosluğu tarafından sunulmuştur. Amerika’ya gidecek olan kişiler, konsolosluğa ait olan resmi web sitesi üzerinden DS-160’a kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Site içerisinde Register an Account bölümü seçilerek hesap oluşturulmalıdır. Hesap oluşturma anında verilen mail adresinde e-mail yollanmaktadır. Gelen e-mail’in onaylanması ile birlikte hesap aktif olarak kullanıma açılmaktadır. Bu aşamadan sonra da Amerika aile ziyaret vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu ismi ile bilinen DS-160’ı doldurması gerekmektedir.

DS-160, genel anlamda başvuruda bulunan kişilerin tanınması için uygulanan bir yöntemdir. Amerika aile ziyaret vizesi alınabilmesi için ilk şart olarak formun eksiksiz bir şekilde ve İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir. Orijinal dil İngilizce olsa da, soruların üzerine gelindiğinde her sorunun Türkçe dil karşılığı çıkmaktadır. Bu sayede rahat bir şekilde her soruya cevap verilebilmektedir. Amerika Konsolosluğu, form içerisinde yer alan soruların tamamen doğru bir şekilde doldurulmasını talep etmektedir. Amerika aile ziyaret vizesi alacak olan kişiler, formları doldurarak vize işlemlerini başlatabilmektedirler. Form doldurulduktan sonra DS-160’ın sonunda ‘imzala’ kısmı yer almaktadır. Elektronik imza atıldıktan sonra, ‘gönder’ butonu seçilerek, form konsolosluğa gönderilmektedir.

DS-160 formuna verilen cevapların tamamen doğru olması gerekmektedir. Bunun sebebi, sonraki süreçlerde yapılan mülakatta aynı soruların kişiye tekrardan soruluyor olmasıdır. Soruların cevapları iki farklı yöntem ile eşleştirilmektedir. Herhangi bir problem yaşanmaması adına her bilginin detaylı ve doğruca yazılması gerekmektedir.

Aile Ziyaret Vizesi Randevu Alımı

Amerika aile ziyareti vize randevusu için alınan vizelere B2 kodu ile başvuru yapılmaktadır. Başvuru için DS-160 formunun doldurulmasından sonra randevu alınmalıdır. Fakat bunun için randevuya en geç 3 gün kala form doldurulmalı ve gönderilmelidir. Form gönderildikten sonra site üzerinden hesaba girilerek, randevu tarihi belirlenebilmektedir. Randevunun alınabilmesi için kişiye ait olan pasaportun numarası, uyruk ve doğum tarihi gibi şahsi bilgiler konsolosluk ile paylaşılmaktadır. Bilgiler doldurulduktan sonra kişiye uygun olan randevu günü seçilerek, randevu onaylanmaktadır.

Randevunun tamamlanmasının ardından Amerika aile ziyaret vizesi alacak kişinin pasaportunu göndermek istediği PTT şubesini seçmesi istenmektedir. Şubenin seçilmesi sonrasında da ödeme şeklinin işaretlenmesi gerekmektedir. Kişi kendisine en uygun olan ödeme yöntemini seçerek, işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Amerika Konsolosluğu’nun orijinal web sitesinden kredi kartı ile ödeme yapılabileceği gibi, banka vasıtası ile de vize ücretinin aktarımı yapılabilmektedir. Bu sayede Amerika aile ziyaret vizesi için yapılan başvurunun ilk aşaması tamamlanmış olur.

Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

Amerika’ya ailelerini ziyaret etmek için gidecek kişiler, Amerika aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar  eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve farklı kurumlar aracılığı ile temin etmelidir. İstenen belgelere ek olarak, mülakat tarihinde ek belgeler Amerika Konsolosluğu tarafından istenebilmektedir. Bu tür isteklerin doğması halinde talep eden evrakların tamamının temin edilmesi ve konsolosluğa ibraz edilmesi gerekmektedir. Konsolosluk, ek belge isteyebileceği gibi, kişiyi tekrardan mülakata çağırabilmektedir. Bu, tamamen Amerika Konsolosluğu’nun yasal hakkıdır. Tekrar mülakat yapılması halinde gerekli görülen bilgilerin tamamının verilmesi ve tatmin edici bir şekilde seyahat planının anlatılması gerekmektedir.

Amerika aile ziyareti vize bilgileri

-Nüfus Cüzdanı/Evlilik Cüzdanı

Amerika aile ziyaret vizesi için kişinin medeni durumuna ilişkin belgeler istenmektedir. Medeni durumu açıkça beyan eden belgeler arasında yer alan Nüfus Cüzdanı ve Evlilik Cüzdanından herhangi biri gerekli evrakların arasında bulunmalıdır. Arkalı önlü Nüfus Cüzdanı fotokopisinin çekilmesine ek olarak, eğer kişi evli ise Evlilik Cüzdanı’nın da fotokopisinin çekilmesi gerekmektedir. Eğer kişi boşanmış ise, boşanmaya ilişkin belgenin de sunulması zorunlu hale getirilmiştir.

-Aile Ziyareti Vize Talep Dilekçesi

Amerika Büyükelçiliği’ne veyahut da Amerika Konsolosluğu’na hitaben hazırlanan talep dilekçesi, vize başvurusunda bulunacak olan kişinin İngilizce olarak hazırladığı bir dilekçe çeşididir. Dilekçe içerisinde İngilizce olarak başvuruyu gerçekleştiren kişinin görevi, mesleği yer almalıdır. Kişiye ait maaş bilgisi, seyahatin yapılacağı tarih ve dönüş tarihi, seyahat masraflarını kimin karşılayacağına dair bilgiler detaylı olarak dilekçe içerisinde yer almalıdır. Dilekçenin sonunda da belirtilen tarihlerde ülkeden çıkış yapılacağı taahhüt edilmelidir. Eğer Amerika aile ziyaret vizesi başvurusunu bir şirket sahibi yapıyor ise, şirketteki pozisyonunu, seyahatin amacını ve planını belirtmesi yeterli olmaktadır.

-Aile Ziyareti Vizesi Davetiyesi

Amerika’ya ziyarete gidecek olan kişi için Amerika’da yaşayan aile tarafından davetiye oluşturulmalıdır. Davetiye içeriğinde seyahat planı detaylıca anlatılmalı ve mektup formatında hazırlanmalıdır. Kişiyi davet eden aile, şahsına ait olan iletişim bilgilerini, akrabalık derecesini, davet edilen kişinin bilgilerini Amerika Konsolosluğu ile paylaşmalıdır. Masrafların karşılanmasının nasıl olacağına dair açıklamalar da Amerika aile ziyareti vizesi başvurusunda kullanılacak olan davetiye içerisinde yer almalıdır. Vatandaşlık Kartı veya Oturum Kartı fotokopisi de davetiyenin içerisine eklenmelidir.

-Biometrik Fotoğraf

Vize başvurusunda Amerika Konsolosluğu tarafından 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafların ölçülerinin 5×5 cm olması gerekmektedir. Her 2 fotoğraf da aynı olmalı ve en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalıdır. 6 aydan daha önceki döneme ait olan fotoğraflar Amerika Konsolosluğu tarafından kabul görmemekte ve vize başvurusu reddedilmektedir. En düşük 600×600 pikselde çekilmesi gereken fotoğrafın kalitesi bir hayli önemlidir. Yüz tamamen görünür olmakla beraber bere, şapka gibi aksesuarlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Amerika Konsolosluğu’nun belirlediği kriterler ile çelişen fotoğraflar Amerika aile ziyareti vizesi için yapılan başvurunun sonuçlanma süresini uzatmaktadır.

-Pasaport

Vize başvurusu için Amerika Konsolosluğu’na verilecek olan pasaportun en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Son 10 yıl içerisinde çıkartılan pasaportlar kabul görmektedir. Daha önceki dönemlerde çıkartılan ve henüz yenilenmemiş pasaportlar reddedilmektedir. Eski pasaport da daha sonraki süreçlerde bulunmuş ve hala saklanıyor ise, vize başvurusunda her iki pasaportun da birlikte sunulması gereklidir.

Finansal Durum ile İlgili Belgeler

Amerika’ya ailesini ziyarete gidecek olan kişilerin ilk olarak banka hesabındaki tutara bakılmalıdır. Hesapta yer alan bakiye TL, USD veya Euro cinsinden olmalıdır. Tüm tutarın, seyahat süresi boyunca harcamalara yetecek miktarda olması gerekmektedir. Gerekli görülen net miktarın hesap içerisinde yer almaması, vize başvurusu sürecini olumsuz yönde etkilemektedir.

Banka Hesap Cüzdanı ve Banka Hesap Dökümü de Amerika Konsolosluğu tarafından istenilmektedir. Bahsi geçen belgeler son 1 hafta içerisinde alınmış ve banka yetkilisi tarafından imzalanmış, kaşelenmiş olmalıdır. Bankanın İmza Sirküleri de diğer belgelerin arasına koyularak, ek olarak sunulmalıdır.

Vize başvurusunu gerçekleştirecek olan kişinin son 3 ayki maaş bordrosu Amerika Konsolosluğu ile paylaşılmalıdır. Kişinin bağlı bulunduğu kurum tarafından maaş bordroları imzalanmalı ve kaşelenmelidir. Eğer kişi çalışmıyor ve emekli ise, son 3 aylık emekli maaşının yattığı hesaba ait hesap dökümü istenmektedir. Buna ek olarak, emeklilik kartının da arkalı önlü fotokopisinin çekilmesi gerekmektedir. Eğer varsa, başvuruyu gerçekleştiren kişinin araç ruhsatı, ev veya arsa tapusu, kredi kartı ekstreleri gibi çeşitli detaylar Amerika Konsolosluğu ile paylaşılmalıdır.

Bu ve bunun gibi gelirlerin ve varlıkların randevu sırasında paylaşılması, vize sonucunu büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle başvuru yapacak kişilerin her türlü belgeyi eksiksiz hazırlaması ve İngilizce tercümelerini de yanında bulundurması gerekmektedir.

Amerika Aile Ziyaret Vizesi S.S.S

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’daki aile bireylerini ziyaret etmek isteyen kişiler öncelikle DS-160 vize başvuru formunu online olarak doldurmalı ve Amerika konsolosluklarından vize mülakat randevusu almalıdır. Vize mülakatı olumlu sonuçlanırsa vizeli pasaportlar vize başvuru sahibinin adresine PTT aracılığıyla yollanır.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Amerika Aile Ziyareti vizesi dilekçesi İngilizce yazılmalı, vize başvuru sahibinin tüm kimlik bilgilerini ve finansal bilgilerini, seyahat tarihlerini içermelidir. Amerika’daki aile yakınının kimlik bilgileri ve oturma, çalışma izni durumları bildirilmelidir.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi Ücreti Nedir?

Amerika vize Konsolosluk harcı 160 $ olan vize türlerinde online ödemesi kredi kartı ile yapılr, banka üzerinden uygulanan kesintiler ve komisyon sonucu vize tutarı 180 $ olmaktadır. 190 $ ücretli vize türleri için ise aynı şekilde işlem yapılmaktadır. Bu işlem sonucu ise ödenen konsolosluk harcı 210 $ ‘dır.

Amerika Vize sayfamızdan detaylı bilgi alınız.