Amerika Vizesi Nasıl Alınır

amerika vizesi nasıl alınır
Amerika vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle seyahatlerinin amacını doğru belirlemeleri ve ihtiyaç duydukları vize türüne uygun evrakları hazırlamaları gerekmektedir. Amerika’ya seyahat amacınız turistik, ticari, iş amaçlı, eğitim amaçlı veya  özel ziyaret amaçlı olabilir. Belirlediğiniz seyahat amacı vize türünüzü de belirler.

Amerika vizesi için gerekli olan evraklar vize türü ile birlikte başvuru sahibinin mesleki durumuna veya sosyal durumuna göre de farklılıklar içermektedir. Sigortalı çalışanlar, firma sahipleri, öğrenciler, emekli kişiler, doktorlar, avukatlar, ev hanımları vize başvurularında konumlarına uygun ek belgeleri ibraz etmelidirler.

Amerika vize başvurusunda bulunacak olan T.C. Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin pasaportlarının geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 6 ay olmalıdır. Bu kritere uymayan pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Amerika turistik, ticari veya aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularının tümünde online DS-160 formunun doldurulması zorunludur. DS-160 formunun dili İngilizcedir ve Amerika Konsolosluğunda gerçekleşecek olan vize mülakatından 3 gün öncesine kadar doldurulması talep edilmektedir. Başvuru sahibinin formda verdiği bilgilerin vize evraklarıyla uyumlu olması gerekmektedir. Form online ortamda doldurulup konfirme edildikten sonra üstünde değişiklik yapılamamaktadır. Vize randevusuna en geç 3 gün kala formun online ortamda atılan dijital imza ile ibraz edilmelidir.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika vizesi başvuruları Amerika Konsolosluğunda veya Büyükelçiliğinde vize randevusu ile gerçekleştirilmektedir. Vize başvuru sahibi başvuruya şahsen gelmek durumundadır.  Vize randevusu, vize mülakatını ve parmak izi verme işlemini içermektedir. Biyometrik veri ibrazından bulunulacak olması vize başvuru sahibinin randevu tarihi ve saatinde şahsen konsoloslukta bulunmasını gerektirmektedir. Ancak 14 yaş altı ve 80 yaş üstü kişilerin vize mülakatına gelme zorunluluğu bulunmamaktadır. Vize randevusunda verilen bilgiler DS-160 formu ve ibraz edilen belgelerle uyum içinde olmalıdır. ABD vizesi için gerekli olan evrakların ülkeye geri dönüşünüzü garanti edecek nitelikte olması vize başvurunuzun prosedürlere uygun olması açısından önemlidir. Göçmen olmayan vize başvurularında sunacağınız şirket evraklarınız, Türkiye’deki finansal ve ailevi bağlarınızı gösteren belgeler vize işlemlerinizin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Banka hesap özetlerinde belirtilen miktarların seyahat masraflarınızı karşılayabilecek kapasitede olması, varsa kira gelirleriniz, tapu ve araç ruhsatı gibi belgelerin sunulması büyük önem arzetmektedir.

Vize işlemlerinde seyahat amacının yanlış bildirilmesi vize reddine neden olabileceği unutulmamalıdır. Amerika ticari vize ve Amerika aile ve arkadaş ziyaret vizesi başvurularında davetiye ibraz edilmesi zorunludur. Evraklarını vize türüne uygun şekilde hazırlanması gerektiği unutulmamalıdır. Finansal evraklarınız yeterli görülse bile eğer DS-160 formunda seyahat amacınızı yanlış belirtmiş iseniz vize reddi almanız olasıdır.

Amerika vize başvurularını değerlendiren, vizenin onayına veya reddine karar veren tek yetkili kuruluşlar Amerika Konsolosluğu diplomatik misyonları olan Amerika İstanbul Başkonsolosluğu ve Amerika Ankara Büyükelçiliğidir.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır S.S.S

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvuru sahipleri öncelikle İnternet üzerinden DS 160 formunu doldurmalı ve vize ücretini ödeyerek ilgili konsolosluktan vize mülakat randevusu almalıdır. Gerekli vize belgeleri ile vize başvuru sahibi vize mülakatına şahsen katılmalıdır.

Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vize başvuru formu DS 160 online olarak doldurulurken vize başvuru ücreti ödenir ve konsolosluktan vize randevusu tarihi seçilir.

Amerika Vize Ücreti Ne Kadar?

Amerika vize ücretleri 160 dolar vize başvuru ücretidir, İnternet üzerinden DS 160 vize başvuru formu doldurulurken kredi kartı ile ödenir.

Amerika Vize Ücreti sayfamızdan bilgi alınız.