Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

amerika vizesi için gerekli evraklar

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika Konsolosluğu Amerika vizesi için gerekli evraklar konusunda net bir bilgi vermemekle birlikte başvuru sahiplerinden, vize başvurularını destekleyebileceklerini düşündükleri bütün evrakları dosyalarına eklemelerini talep etmektedir.

Bulundurulması zorunlu evrakların ilki seyahat sonrası 6 ay geçerli pasaportunuz olmalıdır. Amerika Konsolosluğu T.C. uyruklu bütün pasaport sahiplerinin vize alması gerekliliği koşulunu koymuştur. İkinci önemli belge online olarak doldurulan ve başvuruya gitmeden önce çıktısı alınıp dosyaya eklenmesi gereken DS-160 formudur. DS-160 formu aynı zamanda vize randevusu alabilmeniz için kesinlikle doldurulması gereken bir formdur. Üçünü önemli evrak 1 adet güncel fotoğrafınız 5×5 cm. ölçülerinde olmalıdır. Gözlüklü fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Bu 3 önemli evrakın yanında kişiler durumlarına özel olarak hazırlamalarının faydalı olacağı evraklar vardır. Örneği şirket sahipleri, şirketlerine ait faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri gibi evrakları sunarken, şirket çalışanlarının şirket evrakları ve şirketlerinden alacakları şirket antetli kağıdına yazılan dilekçe önemlidir. Ülkeye geri dönüşünüzün garantisi niteliğinde ibraz edeceğiniz tapu, araç ruhsatı gibi evraklar başvurunuzu sağlama temel üzerine kurmanız açısından büyük önem arzretmektedir. Kişisel, mesleki veya sosyal durumunuza uygun evraklarla birlikte en önemlisi bankada hesabınızda yeterli miktarda para göstermelisiniz. Banka hesabınızdaki para miktarı seyahat masraflarınızı karşılamaya yeter güçte olmalıdır. Sponsorluk söz konusu olduğu durumlarda bankadaki para miktarını seyahatine sponsor olunan kişinin seyahat masraflarını karşılamaya yeter miktarda olması gerekir.  Mesleği doktor veya avukat olan kişiler oda kayıtlarını, öğrenciler öğrenci belgelerini sunmalıdırlar.

Amerika seyahatiniz Amerika’daki bir kişi veya kurumun daveti ile gidecekseniz Amerika’daki kişi veya kurumdan davetiye alınması zorunludur.

Turistik seyahatler için otel rezervasyon bilgilerinin DS-160 formunda yer alması gerekmektedir. Mesleki veya sosyal durumunuz ne olursa olsun sunacağınız belgelerin DS-160 formunda vereceğinizi bilgiler ile çelişkili olmamasına dikkat ediniz.

Amerika vizesi için gerekli evraklar dilekçe haricinde Türkçe olarak sunulabilir ancak Konsolosluk gerektiği takdirde bazı evrakların tercümesini talep edebilir.

Evraklarınızın güncel (en azından son 3 ay ait olması)  ve Türkiye’ye geri dönüş garantisi taşıması bütün vize sürecinizi önemli ölçüde pozitif yönde etkileyecektir.