Amerika Vizesi 2023 Gerekenler Ve Başvuru

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının öncelikle gerekli evrakları tamamlayıp daha sonrasında da vize işlemleri ve dolayısıyla da vize için başvuruda bulunması gerekmektedir. Bilindiği üzere ABD, Schengen ülkeleri arasında değildir. O yüzden bu ülkeye seyahat için alınması gereken vize türü Amerika vizesi olacaktır.

Amerika vizesi 2023 yılı vize işlemleri için aşağıdaki alt başlıklardan faydalanabilirsiniz.

Amerika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Pandemi döneminin etkileri yavaş yavaş geride kalırken Amerika vizesi 2023 yılı vize işlemleri için de merak edilenler artıyor. Bu bağlamda bu ülkeye seyahat edecek olan kişilerin ülke sınırlarına geçiş yapabilmeleri için öncelikle seyahat amaçlarına uygun bir vize almaları şarttır. Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri ile aramızda vize muafiyeti durumu bulunmamaktadır. Bu yüzden her türden pasaport için vize alınması zorunludur.

Peki, Amerika vizesi gerekli evraklar 2023 yılı için nedir? Aslında bu sorunun yanıtı, almak istediğiniz vize türüne göre farklılık gösterecektir. Yani Amerika turistik vize için ayrı, öğrenci vizesi için sizlerden ayrı evraklar talep edilecektir. O yüzden bu etapta ilk olarak seyahat amacınızın önemli bir ayrım teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Aşağıdaki alt başlıklarda seyahat amaçlarına uygun olarak verilen evrak listelerine ulaşabilirsiniz.

Amerika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Amerika vizesi 2023 yılı aile birleşimi vizesi aslında K3 eş vizesi olarak bilinmektedir. Yani bu ülke için aile birleşimi vizesi olmadığını, eşlerin ülkeye alınabilmesi için 2 yöntemin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi yukarıda belirttiğimiz üzere K3 eş vizesi diğeri de Green Card’tır.

Peki, Amerika aile birleşimi gerekli evraklar nelerdir? Yani K3 vizesi almak isteyen biri hangi evrakları hazırlamak durumunda?

 • Geçerliliği bulunan uygun bir pasaport
 • Adli sicil kaydı
 • Nüfus kağıdı fotokopileri
 • Banka hesap dökümleri
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • 2 adet uygun ölçülerde biyometrik fotoğraf
 • ABD vize başvuru formu
 • ABD’de ikamet eden eşin ikamet adresi
 • ABD’de ikamet eden eşin hesap dökümleri
 • ABD’de ikamet eden eşin maaş bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Evlilik cüzdanı

Amerika aile birleşimi vizesi nedir sorusu için yukarıda bahsettiğimiz üzere K3 eş vizesinin aslında aile birleşimi vizesi olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca aile birleşimi için gerekli olan evrak listeleri de değişkenlik gösterebilir en detaylı ve güncel bilgileri alabilmek için danışmanlık firmaları ya da konsolukluk ile iletişime geçebilirsiniz.

Amerika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika vizesi 2023 yılı vize işlemlerinde bir diğer vize türü de çalışma vizesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak isteyen kişiler meslek durumları ya da staj gibi durumlar için ayrı vize türlerine başvuruda bulunmalıdırlar. Örneğin H grubu vize türlerinde yer alan farklı vize çeşitleri staj yapmak isteyen ya da bu ülkede çalışmak isteyen kişilere göre farklılık göstermektedir.

Eğer bu ülkede uzmanlık isteyen ( doktor, mühendis, hemşire vs. ) bir meslek grubunda çalışacaksanız o zaman almanız gereken vize türü; Amerika H1-B vizesidir. Fakat ülke, bu vize için başvuru sayısını 65 bin kişi ile sınırlamaktadır.

Eğer ülkede tarım dışı faaliyetlerde sezonluk olarak çalışacaksanız o zaman da almanız gereken vize türü; Amerika H2-B vizesidir. Amerika işçi olarak nasıl gidilir sorusunun yanıt da çalışma izninizin ve çalışma vizenizin olması şartı ile gidilir şeklinde cevaplanabilir.

I-129 belgesi de Amerika’da çalışabilmek adına gerekli olan izin belgesidir, yani bu belge olmadan Amerika çalışma vizesi alamazsınız. O yüzden Amerika çalışma vizesi gerekli evraklar listesi içerisinde en önemli belgenin I-129 olduğunu belirtebiliriz.

Amerika öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Amerika’da eğitim görmek isteyen kişiler Amerika vizesi 2023 yılı vize şartlarını yerine getirmelidirler. Buna göre Amerika öğrenci vizesi alınıyor mu sorusunun yanıtı özellikle pandemi ile sık sık gündeme getirilen bir soru olmuştur. Aşılama sürecinin hızlanması ve normalleşme sürecinin her ülkede yaygınlaşması sonucu eğitim ve öğretim hayatında yüz yüze eğitim durumu artık başladı. Bu bağlamda gerekli şartları yerine getiren öğrenciler Amerika’ya eğitim ve öğretim amacı ile seyahat edebilirler.

Amerika’da 2 tür eğitim vize türü bulunmaktadır. Buna göre F1 vizesi öğrenci vizesi olarak geçer; M1 vizesi de mesleki eğitim için alınması gereken vizedir. Ayrıca kurslara katılacak olan kişilerin ise B2 ziyaretçi vizesi almaları gerekmektedir. Amerika öğrenci vizesi gerekli evraklar ise aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Geçerliliği olan T.C pasaportu
 • I-20 Formu
 • DS-160 Vize Başvuru Formu
 • Nüfus kağıdı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Biyometrik fotoğraf
 • Vize talep dilekçesi
 • Transkript
 • Diploma ya öğrenci belgesi
 • SEVIS- I901 ödeme dekontu
 • Dil yeterlilik belgeleri

Amerika Vizesi Ücreti 2023

Amerika vizesi 2023 yılı için vize ücretleri, alınacak olan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Buna göre Amerika vizesi ücreti 2023 yılı için ücretlerin 160 USD’den başladığını söyleyebiliriz. En pahalı vize türü ise 265 USD olmaktadır.

Amerika vizesi veriliyor mu sorusunun yanıtı için de gerekli işlemleri yerine getirdiğiniz takdirde Amerika Vizesini alabileceğinizi belirtebiliriz.

Amerika Vizesi Aile Birleşimi 2023

Amerika vizesi 2023 yılı vize işlemlerinde K3 eş vizesi almak için yağmanız gereken yukarıda bahsettiğimiz evraklar ile konsolosluklara müracaat etmektir.

Amerika vizesi aile birleşimi 2023 yılı vize işlemlerini doğru ve hatasız bir şekilde yaptığınız sürece vizenizi alabilirsiniz.

Amerika aile birleşimi ne kadar sürer sorusunun yanıtı için ortalama olarak 1 aylık süreçten söz edilebilir.

Amerika Çalışma Vizesi 2023

Amerika vizesi 2023 yılında bu ülkede çalışma isteyen kişilerin öncelikle çalışma iznine sahip olması gerektiğini belirtelim. Çalışma izni olmadan çalışma vizesi için yapılan başvurularınız reddedilecektir. O yüzden ilk olarak çalışmak istediğiniz kurum tarafından işe alınmalı ve bunun için de çalışma izni için başvuruda bulunmalısınız. Bu bağlamda Amerika’da çalışma için ne yapmak gerekir sorusunun yanıtı için öncelikle çalışma izninin alınması gerektiği söylenebilir.

Bunlardan sonra da gerekli evraklar ve çalışma izniniz ile birlikte Amerika çalışma vizesi 2023 yılı müracaatlarınızı Amerikan Konsoloslukları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Amerika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Amerika eğitim & erasmus vizesi 2023 yılı için merak edilen konulardan bir tanesi de bu ülkeye erasmus ile gidilip gidilemeyeceğidir. Erasmus ile Amerika’ya gidilir mi sorusunun yanıtı için ne yazık ki bu öğrenci değişim programının yalnızca Avrupa ülkelerini kapsadığını bu yüzden de erasmus ile Amerika’ya gidilemediğini belirtebiliriz.

Amerika vizesi 2023 yılı vize evrakları ve vize ücretlerinde yıldan yıla değişimlerin olabileceği unutulmamalıdır.

Amerika Vizesi 2023 S.S.S

Amerika Vizesi Nasıl Alınır 2022?

Amerika vize başvuru formu DS-160 online olarak doldurulmalı ve Amerika konsolosluklarından vize mülakat randevusu alınmalıdır.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Amerika vizesinin sonuçlanma süresi vize türüne göre farklılık göstermektedir. Kısa süreli vizeler için sonuçlar daha kısa sürede belli olurken uzun süreli vizeler için sonuçların açıklama süreci daha uzun olabilmektedir.

Amerika Vizesi Almak Kolay mı?

Amerika vizesi almak, Schengen ülkelerine nazaran daha zordur.

Amerika Vizesi Almak İçin Hesapta En Az Ne Kadar Para Olmalı?

Vize türüne göre farklılık gösterecek olan bu yanıtta, kısa süreli vizeler için en az 7 bin TL’nin bulunması gerektiğini söyleyebiliriz.

Amerika Vize Başvuru Şartları sayfamızdan bilgi alınız.