Amerika Vizesi Başvuru Formu

Amerika Vizesi Başvuru Formu

Amerika Vizesi Ds160 Formu

Amerika vizesi başvuru formu Amerika vize işlemlerinde en önemli belge özelliğine sahiptir. DS-160 formu olarak bilinen Amerika vizesi başvuru formu Amerika Göçmen Olmayan Vize türleri müracaatlarının tümünde doldurulması zorunlu olan online bir formdur.

DS-160 formu tamamen doldurulduktan sonra vize randevusu alınabilmektedir. DS-160 formunun ilk etapta tamamen doldurulması şart değildir. Form randevuya 3 gün kala tamamlanabilmektedir. Formun son bölümüne gelinerek forma onay verildiğinde verilerinizi Amerikan Konsolosluğunun veri tabanına ulaşır ve ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından güvenlik araştırmasına girmiş olur.

Formu doldurmaya başladığınızda alacağınız numara ile, DS-160 formu numarası ile Amerika Konsolosluğunun vize randevularına özel hazırladığı web sayfasında randevu alabilirsiniz. Randevu tarihini en fazla 5 kez değiştirme hakkınız vardır. Formun son sayfasında yani konfirmasyon sayfasında onay verildikten sonra form üstünde değişiklik yapamazsınız.

DS-160 İngilizce bir formdur ve aşama aşama doldurulabilmektedir. Tek seferde doldurulma şartı yoktur ancak büyük dikkat gerektirmektedir. İbraz edildikten sonra geriye dönük düzeltme yapılamamaktadır. Amerika vize başvuru formu DS-160 Amerika Konsolosluğunun seyahate gidecek kişiler ve seyahat planları hakkında daha detaylı bilgi alma amacıyla oluşturduğu online bir formdur. Burada seyahat amacının, seyahate dair konaklama, seyahat edilen şehir gibi bilgilerin doğru şekilde aktarılması gerekmektedir. Otel rezervasyonu veya aile veya arkadaş ziyareti için gidiliyorsa davetiyenin vize dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Amerika vizesi başvuru formu doldurulurken randevuya gireceğiniz Amerika diplomatik misyonunu belirtmeniz gerekmektedir. Amerika İstanbul Başkonsolosluğundan veya Amerika Ankara Büyükelçiliğinden randevu alabilirsiniz. Amerika vize işlemlerinizi danışman kurumlar aracılığı ile yapsanız da vize randevusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir. Amerika vize başvurusunda seyahat amacınız ve seyahat planınız hakkında sorular sorulmaktadır. Bu sorulara vereceğiniz yanıtların DS-160 formunda verdiğiniz bilgilerle çelişkili olması durumunda vize reddi alma ihtimaliniz vardır.

Amerika vize randevusuna DS-160 formunun çıktısını alarak gitmeniz gerekmektedir. Amerika vizesinin sonucu ilgili Amerika Konsolosluğunda yaptığınız randevu tarihinde belli olmaktadır. Vize sonucu açıklandıktan sonra pasaportunuz formda belirtmiş olduğunuz PTT adresine 3 iş günü içinde posta yoluyla gönderilmektedir. Ev veya iş adresine gönderim yapılmamaktadır.