Amerika Hakkında Detaylı Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri, Amerika ya da Birleşik Devletler olarak tanımlanır. Kanada ve Meksika arasında bulunan bir ülkedir. 50 eyalet ve 1 adet federalden oluşur. Federal anayasal cumhuriyet ile yönetilen Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfus, 329 milyondur.

Amerika Birleşik Devletleri Demografisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde nüfus, 329 milyondur. Artış oranı %0.77, doğum oranı %13.42, ölüm oranı ise %8.15. Ülke sınırları içerisinde beklenen yaşam süresi 79 yıldır. Erkek nüfus için beklenen yaşam süresi 77 yıl, kadın nüfus için ise beklenen yaşam süresi 81 yıldır. Ülkedeki net göç oranı 2,45 şeklindedir. Amerika nüfusu sınırları içerisinde yaş dağılımı;

  • 0-14 yaş grubu için %19,4
  • 15-64 yaş grubu için %66,2
  • 64 ve üstü için ise %14,4.

Amerika Nüfusu 2021

Amerika nüfusu her yıl artış gösteren bir nüfusladır. Amerika güncel nüfusu ile beraber Dünya nüfus sıralamasında 3. Sıradadır. Amerika’nın üstünde Çin ve Hindistan bulunur. Hemen altında ise Endonezya yer alır. Amerika’nın Dünya nüfus oranının %4.21’idir.

Amerika Nüfusu Ve Yüzölçümü

Amerika vize işlemleri esnasında tarafınızdan belirli evraklar istenir. Bu evrakların tamamen sizden istenilen doğrultuda hazır hale getirilmesi önemli bir detaydır. Evraklar yasal olarak kabul edilmediği takdirde tekrardan vize işlemlerinin yapılması uzunca bir süreci gerektirir. Amerika birleşik devletleri evrakları içerisinde ülkede bulunma sürecine göre evraklar tamamen yasal olmalıdır. Islak imza gerektiren evraklarda ıslak imzaya dikkat edilir. Amerika yeryüzünde 9,8 milyon kilometre kare yüz ölçümü ile dünya sıralamasında 3 ya da 4. olarak bulunur. 328 milyonu aşan nüfusuyla kalabalık bir ülkedir.

Amerika Nüfusu ve Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Amerika’ya seyahat gerçekleştirecekleri takdirde Amerika vize işlemlerini hazır hale getirmeli. Amerika vize işlemleri, Amerika Konsolosluğu ya da Amerika Büyükelçiliği doğrultusunda yapılır. Amerika Konsolosluğu ve Amerika’nın sınırları içerisinde belirli kurallar mevcuttur. Bu kurallara karşılayan kişiler vize alabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türlerine ya da ülkede bulunma amaçlarına göre vize alabilir.

Dünya üzerinde her ülkenin kendi sınırları içerisinde geçerli zaman dilimi mevcuttur. Belirli ülkelerdeki zaman dilimi meridyenler, güneşin doğuşu, güneşin batışı ya da konumlandırmaya göre değişmektedir. Amerika eyalet sistemine dayalı oldukça büyük bir ülkedir. Dünya üzerinde bakıldığı zaman en fazla eyalete sahip ülkeler içerisinde Amerika, baş sırada yer alır. 50 adet eyaleti bulunur. Her eyalet arasında ciddi saat farklılıkları bulunmaktadır.

Dünya üzerinde her ülkenin kendi sınırları içerisinde geçerli zaman dilimi mevcuttur. Belirli ülkelerdeki zaman dilimi meridyenler, güneşin doğuşu, güneşin batışı ya da konumlandırmaya göre değişmektedir. Amerika eyalet sistemine dayalı oldukça büyük bir ülkedir. Dünya üzerinde bakıldığı zaman en fazla eyalete sahip ülkeler içerisinde Amerika, baş sırada yer alır. 50 adet eyaleti bulunur. Her eyalet arasında ciddi saat farklılıkları bulunmaktadır.

Amerika Saat Kaç Şimdi?

Amerika Birleşik Devletleri, 50 adet eyaletten oluşan bir ülkedir. Dünyanın en büyük ülkeleri içerisinde bulunur. Amerika’da eyaletler arasındaki saat farkı, iki ülke arasındaki saat farkına eşdeğerde olmaktadır. Başkent Washington ile Türkiye arasındaki saat farkı yaklaşık olarak 8 saattir. Türkiye’de saat 19.00 iken Amerika’daki saat 11.00. Türkiye yılbaşına girdiği zaman Amerika’nın henüz 8 saati var anlamına gelir. Türkiye belirli ülkelerle yakın saat dilimine sahipken, belirli ülkelerle de oldukça önemli saat farkları bulunur. Amerika’da, Türkiye ile arasındaki 8 saatlik fark dilimi ile bu ülkeler içerisindedir.

Amerika Birleşik Devletleri Konumunda Saat

Amerika Birleşik Devletleri’nde kasım ayı ile beraber kış saati uygulamasına geçilir ve saatler bir saat geri alınır. Türkiye’de kış saati uygulaması kaldırılmıştır. Bu yüzden Amerika ile Türkiye arasındaki saat farkı hesaplanması oldukça zor bir hale geldi. Türkiye’nin Amerika’nın doğu kıyısı ile arasında 7, batı kıyısıyla ise  12 saat arasında değişen bir farkı mevcuttur. Türkiye saat dilimi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne göre 8 saat daha ileridedir. Türkiye’de öğlen saat 12.00 iken, Amerika Birleşik Devletleri’nde halen sabaha karşı 04.00 şeklindedir.

Amerika Kaç Saat Oruç Tutuyor?

Ramazan ayının gelmesi ile beraber Müslümanlar ibadetlerini yerine getirir. Dünya üzerinde her ülkede Müslüman vatandaşlar saat dilimlerine göre daha kısa ya da daha fazla oruç tutmaktadır. Türkiye yaklaşık olarak 17 saat oruç tutar. Belirli ülkeler Türkiye ile aynı zaman dilimi içerisinde oruç tutarken belirli ülkeler ise daha uzun oruç tutmaktadır. Amerika Kıtası’nın en büyük kenti New York’tur. New York’ta yaşayan Müslümanlar 16 saat oruç tutmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hükümet, asgari ücrette her yıl artış yapmaktadır. Çoğu zaman bu artış düşük bütçelerle olsa da, sürekli olarak asgari ücret yükselme eğilimindedir. Amerika Birleşik Devletleri federal kurumlarda çalışan sözleşmeli işçiler, saatlik olarak ücret alır. Saatlik asgari ücret ise 15 dolara yükseltilmiştir.

Amerika Asgari Ücret 2022

Amerika Birleşik Devletleri, dünya genelinde bakıldığı zaman en güçlü ekonomiye sahip ülkeler içerisindedir. Ülkedeki alım gücünün yüksek olması ile beraber enflasyon da düşüktür. Her yıl yeniden güncellenen asgari ücret birçok ülkenin önüne geçmiştir. Amerika asgari ücret aylık olarak 1200 dolardır. En yüksek ücretlendirme, 2.400 dolar şeklindedir. Ülke sınırları içerisinde yaşam pahalıdır. Belirli kişiler Amerika Birleşik Devletleri federal kurumlarında çalışmaktadır. Belirli kesimler ise kendi işini yapar. Amerika’da özel sektörlerde çalışan kesim de fazlasıyla mevcuttur. Fakat Amerika’daki asgari ücretle Türkiye’deki asgari ücret karşılaştırıldığı zaman arada büyük bir farklı dilimi olduğu görülmektedir.

Amerika Asgari Ücret İle Geçinmek

Amerika sınırları içerisinde asgari ücretli çalışan sayısı oldukça fazladır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Türkiye’deki asgari ücretin yetersiz olmasından dolayı Amerika’ya seyahati gerçekleştirip, çalışmak amacıyla Amerika’da bulunur. Amerika asgari ücret Türkiye’de oldukça fazla bir değere sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nde alınan asgari ücretle beraber kiralık bir evde oturulabilir. Kişisel ihtiyaçlar ile market ihtiyaçları da kolaylıkla giderilir. Amerika’da yaşamın pahalı olduğu eyaletlerde 1200 dolar alan bir kişi aylık giderini ya da ev kirasını karşılayamaz. Bu yüzden yaşamın pahalı olmadığı noktalarda asgari ücret geçerlidir.

Amerika Asgari Ücret Çalışma Oranı

Amerika asgari ücret belirli eyaletlerde geçimin sağlanabilmesi açısından yüksek miktardadır. Fakat belirli bölgelerde ise asgari ücretle geçim kesinlikle mümkün değil. Amerika asgari ücret çalışma oranı oldukça fazladır. Ülkenin büyük bir kesimi asgari ücrete çalışmaktadır. Belirli bir kesim Özel sektör ya da kendi eşini yapar. Amerika asgari ücret çalışma oranı ile Türkiye’deki çalışmalar karşılaştırıldığı zaman Amerika’daki asgari ücretin daha fazla olduğu ve bu ücretle çalışan kişilerin rahatlıkla geçimini sağladığı söylenebilir.

Amerika, seyahat özgürlüğü açısından dünyanın 4. ülkesidir. Amerikan vatandaşları, 166 ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına sahiptir. Amerikan vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize alması gereken ülkeler vardır. Bu ülkeler arasında; Çin, Azerbaycan, Nijerya, Kuzey Kore gibi ülkeler yer alır.  

Amerika Vatandaşı Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Amerika vatandaşları dünyanın 166 ülkesine vize almadan seyahat etme hakkına sahiptir. Amerika ve diğer ülkeler arasında yapılan vize anlaşmalarına göre turistik seyahatler için vize alınması zorunlu değildir. Amerika’ya vize uygulayan ülkeler için önceden vize başvurusu yapılması zorunludur.

Amerika vatandaşı hangi ülkelere vizesiz gidebilir: Güney Kore, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahamalar, Curaçao, Schengen bölgesi, Norveç, Bulgaristan, İrlanda, Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Amerikan vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerdir. Bu ülkelere pasaport ve kimlik kartı ile giriş yapılabilir.

Amerika Türkiye’ye Vize Veriyor Mu?

Amerika, Türk vatandaşlarının seyahatleri için vize alınmasını zorunlu tutmuştur. Amerika’ya vize uygulayan ülkeler arasında Türkiye yer almasa da Türk vatandaşları Amerika seyahatleri için vize almak zorundadır. Amerika Türkiye’ye vize veriyor mu: Amerika Türk vatandaşlarına seyahat amacına göre vize vermektedir.

Amerika’ya turistik amaçlı gidecek olan Türk vatandaşları, turistik vize başvurusu yaparak ülkede 90 gün kadar konaklayabilir. Bu süre içerisinde ülkede çalışılmasına izin verilmez. 90 günden uzun süre ülkede kalınması için uzun süreli Amerikan vizelerinden birinin alınması gerekir.

Amerika Türkiye’ye çalışma, eğitim, ticari, evlilik gibi vize türleri vermektedir. Vize almak isteyen kişilerin, Amerikan konsolosluğuna veya yetkili vize merkezlerine başvuru yapması gerekir. Başvuru için hazırlanması gereken evraklar ve vize şartları, Amerikan konsolosluğu tarafından açıklanmaktadır.

ABD Hangi Ülkelere Vize Uygulamıyor?

Dünya ülkeleri, vize anlaşması yaparak vatandaşlarının turistik seyahatleri için vize zorunluluğunu kaldırmıştır. Amerikan vatandaşları, seyahat özgürlüğü açısından dünyanın dördüncü ülkesidir. Amerikan pasaportu ile 166 ülkeye vizesiz seyahat edilmesi mümkündür.

Amerika’ya vize uygulayan ülkeler arasında yer alan birçok ülke vatandaşlarının Amerika’ya seyahat etmesi için vize alması zorunlu tutulmuştur. Bununla birlikte Amerika’nın vize istemediği ülkeler de vardır. Vize istenmeyen ülkelerin vatandaşları, turistik seyahatleri için pasaport ile ülkeye giriş yapabilir.

ABD hangi ülkelere vize uygulamıyor: Kanada, Avustralya, Avusturya, Belçika, İtalya, İrlanda, Japonya, Güney Kore, Litvanya, Lüksemburg, Fransa, Almanya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Tayvan, İsviçre, Birleşik Krallık, Polonya, Portekiz, Norveç, Macaristan, Yeni Zelanda, İzlanda, Singapur, Malta, Monako Amerika’nın vize istemediği ülkelerdir.

Bu ülkelerin vatandaşları, kısa süreli turistik seyahatleri için vizeden muaf tutulur. Amerika’ya çalışma, eğitim, ticari, aile birleşimi gibi amaçlarla seyahat edecek olan vatandaşların, seyahat amaçlarına göre vize başvurusunda bulunması zorunludur.  

Amerika Vizesi Başka Ülkeden Alınabilir Mi?

Amerika, ülkesine seyahat edecek olan kişilerin seyahat amaçlarına göre vize almasını zorunlu tutmuştur. Amerika’ya vize uygulayan ülkeler olduğu gibi Amerika, belirli ülkelerin vatandaşlarının vize almasını talep eder. Amerika vizesi almak isteyen kişiler, Amerikan konsolosluğuna müracaat etmelidir.

Amerika vizesi başka ülkelerden alınabilir mi: Amerika vizesi yalnız Amerika konsolosluğu veya Amerika Büyükelçiliğinden alınabilir. Farklı ülkelerden alınan vizelerle Amerika’ya gidilmesi mümkün değildir. Amerikan vizesi almak için başvuru yapacak kişilerin Amerikan konsolosluğu tarafından yapılan açıklamaları dikkate alması gerekir.

Amerika vizesi almak için sağlanması gereken belirli şartlar vardır. Turistik, ticari, eğitim, çalışma gibi amaçlarla yapılacak seyahatler için belirlenen vize şartlarının sağlanması ve vize için talep edilen tüm evrakların eksiksiz bir şekilde konsolosluğa teslim edilmesi gerekir.  

Amerikan Vatandaşı Nasıl Olunur?

Amerika ve diğer ülkeler arasındaki vize anlaşmalarına göre belirli ülkelerin vatandaşları Amerika’ya seyahat etmek için vize almalıdır. Amerika’ya vize uygulayan ülkeler sadece turistik seyahatler için vize istemez. Amerika’ya uzun süreli seyahat etmek için vize başvurusunda bulunulması zorunludur.

Amerika, ülkesinde belirli süre yaşayan ve vatandaşlık şartlarına uygun kişilerin vatandaşlık almasına imkan tanımıştır. Amerikan vatandaşı nasıl olunur: Amerikan vatandaşı olmak için ülkede yasal olarak 5 yıl ikamet edilmesi gerekir.

Vatandaşlık şartlarına göre 18 yaşından büyük olmak, iyi derecede İngilizce bilmek, ülke kültürüne ve yasalarına uyum sağlamak, vatandaşlığa geçmek için sağlanması gereken şartlar arasındadır. Yeşil kart ile ülkede 5 yıl ikamet eden kişiler, vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Amerika Hakkında Detaylı Bilgiler S.S.S

Amerika Hakkında Temel Bilgiler Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 9.8 milyon kilometrekare yüz ölçümleriyle dünyanın toprak bakımından en büyük ülkeleri arasında yer alır. Dünyada en fazla göç alan ülke olan ABD, çok kültürlü yapıdadır. Dünyada en gelişmiş ülkeler arasında gösterilir

Amerika Hakkında İlginç Bilgiler Nedir?

Amerika, Alaska’yı Rusya’dan Satın Almıştır. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya İmparatorluğu’nda 1867 yılında 7.2 milyon dolara satın almıştır. Amerika Birleşik Devletleri Bayrağını Bir lise Öğrencisi Tasarlamıştır. Robert Heft adında bir lise öğrencisinin 1958 yılında bir proje için oluşturduğu tasarım Amerika Kongresi tarafında ABD Bayrağı olarak kabul edilmiştir. Amerika’da Sahipli Kaplan Sayısı, Doğada Tek Başına Yaşayan Kaplan Sayısından Fazladır. 5 bin civarı sahipli kaplan vardır. Doğada tek başına yaşayan kaplan sayısı ise 3890’dır. Tüm Dünyada Toplam Havalimanı Sayısına Göre En Fazla Havalimanı Amerika’dadır. Toplamda 41 bin 820 havalimanı vardır, bunların 15 bin 513’ü ABD’dir Yüzölçümüne Göre Dünyanın En Büyük 3. Ülkesidir. Amerika’nın yüzölçümü 9.826.630 kilometrekaredir. Rusya ve Kanada’dan sonra 3. sıradadır. Dünyanın En Büyük Ekonomisi ABD’dir. Teknoloji gelişiminin başkenti, nüfus oranı ve zengin kaynakları nedeniyle 1871 yılından beri “ Süper Güç” konumundadır. ABD’de futboldan ziyada Amerikan Futbolu Ön Plandadır. Buna Rağmen Futbolda 3 Kez Dünya Şampiyonu Olmuştur. Film Sektöründe Lider Konumundadır. Tüm Zamanların En İyi Sanatçıları Amerikan Kökenlidir. Amerika’da Metrik Sistem Kullanılmaz. Günümüzde hala İngiliz metrik sistemini kullanırlar. Özgürlük Heykeli Fransa Tarafından 1886 Yılında Amerika’ya Hediye Edilmiştir. ABD Petrol Tüketiminde 1. Sıradadır. Nüfus yoğunluğu en fazla olan Çin ve Japonya’nın petrol tüketim toplamından daha fazla petrol tüketmektedir. En Çok Nobel Ödülü Alan Ülkedir. ABD dünyadaki diğer tüm ülkelerden fazla Nobel Ödülü almıştır. Ülke teknolojik gelişmeler ve bilimsel çalışmalarda öncüdür. Dünyadaki En Zengin İnsanlar ABD’de yaşıyor. Dünya servetinin % 41.6’sını Amerika barındırıyor. Amerika Ayak Basan Tek Ülkedir İtalya’nın Aksine ABD Pizza Tüketiminde Dünyada 1. sıradadır.

Amerika Vize sayfamızdan Amerika vizeleri hakkında bilgi alınız.