amerika büyükelçiliği ankara

Amerika Büyükelçiliği Ankara

Amerika Büyükelçiliği Ankara, hafta içi her gün 09:30 ile 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatler içerisinde elçilik hizmeti almak mümkündür. Ankara Konsolosluk Bölümü ise, büyükelçilikten farklı olarak hafta içi 11:00 ile 12:00 arasında hizmet vermektedir. Bu saatlerin dışında Ankara şubesinden herhangi bir şekilde hizmet alınamamaktadır.

Amerika’ya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin, Amerika Büyükelçiliği Ankara vasıtası ile işlem yapmaları gerekmektedir. Büyükelçilik, talepleri online randevu sistemi üzerinden kabul etmektedir. Büyükelçilik tarafından verilen randevu hizmetine Pazartesi ve Cuma günlerinde saat 08:30 ile 18:00 arası ulaşmak mümkündür. Vize talebinde bulunabilmek için her türlü randevu işlemi bu saatler arasında gerçekleştirilebilmektedir.

Amerika Büyükelçiliği Ankara Vize Randevu

Vize randevu bölümü kullanılabileceği gibi, vize bilgi servisi adlı hizmet de büyükelçilik tarafından verilmektedir. Vize başvuru formu, vize randevusu, gerekli evraklar gibi sorular için hafta içi her gün saat 07:00 ile 19:00 arasında bilgi servisi ile iletişime geçmek mümkündür. Bu sayede randevu öncesinde gerekli işlemler öğrenilerek, randevuya hazır bir şekilde gelinebilmektedir.

1 Ocak, 16 Ocak, 20 Şubat, 23 Mart, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 29 Mayıs, 24 ve 27 Haziran, 4 Temmuz, 30 Ağustos, 31 Ağustos ve 4 Eylül, 9 Eylül, 29 Ekim, 23 Kasım ve 25 Aralık gibi özel günlerde büyükelçilik açık değildir. Dolayısıyla Amerika Büyükelçiliği Ankara aracılığı ile işlem gerçekleştirilememektedir.

Amerika Büyükelçiliği’nde Büyükelçi görevini John Rodney Bass yapmaktadır. 20 Ekim 2014 tarihinden bu yana aktif olarak görevlerini sürdüren Bass, Amerika Hükümeti tarafından görevlendirilmiştir. Çok sayıda büyükelçi danışmanının olmasına ek olarak, diplomatik temsilcilik görevi de Ataşe olarak Aaron Seth Rosler, Jean Elizabeth Havens, Douglas Ray Miller, Micheal Bruce Schooling, Dianne Mary Hand ve daha birçok kişi tarafından yürütülmektedir.

Amerika Büyükelçiliği Ankara adresi için alternatifler yollar kullanılabilmektedir. Metro Ankara ile Kızılay’da inildikten sonra Güvenpark’a geçilmelidir. Akay kavşağına doğru ilerlenmesinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi geçilmelidir. Sonrasında caddenin solunda konumlanmış ve Çankaya Belediyesi’nin karşısında olan büyükelçilik kolaylıkla görülebilmektedir. Özel araç ile gidilmesine ek olarak EGO 188 ve EGO 135 hatları da kullanılabilmektedir. Oran Sitesi bölgesinde ikamet eden kişiler, belirtilen hatlar ile direkt olarak Çankaya ulaşım sağlayabilmektedirler. Altınpark bölgesinden gelecek olan kişiler ise EGO 413 numaralı hatları kullanarak Çankaya semtine gidebilmektedirler.

amerika büyükelçiliği Ankara iletişim bilgileri

 

Amerika Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Adana, Artvin, Siirt, Çankırı, Adıyaman, Sinop, Trabzon, Kırşehir, Mardin, Diyarbakır, Bingöl, Kastamonu, Karabük, Iğdır, Konya, Bartın, Malatya, Şanlıurfa, Muş, Karaman, Ağrı, Erzurum, Kars, Giresun, Gaziantep, Nevşehir, Elazığ, Çorum, Hakkari, Ordu, Kahramanmaraş, Gümüşhane, Mersin, Rize, Osmaniye, Sivas, Tunceli, Ardahan, Van, Amasya, Yozgat, Kırıkkale, Batman, Tokat, Kayseri, Kilis, Ankara, Bayburt, Şırnak, Zonguldak, Aksaray ve Bitlis gibi illerde ikamet eden kişiler Büyükelçilik tarafından verilen hizmetlerden yaralanabilmektedirler.

Büyükelçilik işlemlerinden farklı olarak, göçmen olmayan vize başvuruları sadece Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Amerika Büyükelçiliği vize birimine yapılmaktadır. Bu nedenle vize başvurusu yapacak olan her kişi, başkonsolosluk ve büyükelçilik aracılığı ile işlem yapabilmektedir.

Amerika Büyükelçilik İşlemleri

Amerika Başkonsolosluğu İstanbul ve Amerika Büyükelçiliği Ankara tarafından Amerika’ya gitmek isteyen kişilere vize verilmektedir. Bu vize, Göçmen Olmayan Vize Başvurusu ile elde edilebilmektedir. Her iki kurum tarafından da sadece Türk vatandaşların değil, farklı uyruklu olmalarına rağmen Türkiye’de ikamet eden kişilerin de vize başvuruları kabul edilmektedir. Bu sayede farklı kökenli olan kişiler büyükelçilik ve konsolosluk aracılığı ile işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler.

Konsolosluk ve Büyükelçilik tarafından farklı kökenli kişilere hizmet verildiği gibi, Türkiye’de yaşayan Amerika vatandaşlarına da hizmet verilmektedir. Amerika vatandaşlarının evlenme veyahut da boşanma işlemleri, vatandaşlık belgesi işlemleri, pasaport işlemleri, belge tasdiki işlemlerin tamamı büyükelçilik ve konsolosluk aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu sayede Amerika vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her türlü evrak ve belge işlemini yapabilmesi kolaylaşmış olur.

Amerika Vize Başvuru Formu

Amerika’ya gidecek olan kişilerin Göçmen Olmayan Vize Başvurusu yapmak gerekmektedir. Bunun için büyükelçilik veyahut da konsolosluk aracılığı ile işlem yapılmalıdır. Fakat başvurunun yapılmasının ardından DS-160 adı verilen başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Online olarak başvuru yaparak, randevu almadan önce başvuru sahiplerinin tamamının kendi şahsına ait olacak şekilde DS-160 formunu doldurmaları gerekmektedir.

Amerika DS-160 formunun doldurma işlemleri için Amerika Konsolosluğu tarafından kullanılan internet sitesine girilerek üyelik oluşturulmalıdır. Üyeliğin oluşturulmasının ardından başvuru sahiplerine güvenlik sorusu yöneltilmektedir. Bu güvenlik sorusunun cevaplanmasının ardından bir ID verilmektedir. Verilen ID’nin kesinlikle saklanması gerekmektedir. Daha sonraki süreçlerde tekrardan doldurulmuş forma geri dönebilmek için başvuru sahipleri bu forma ihtiyaç duyacaklardır. Dolayısıyla ID’nin saklanması veyahut da not edilmesi gerekmektedir.

DS-160 formunu dolduracak olan kişilerin ilk olarak başvurunun yapılacağı şehri seçmesi gerekmektedir. Bunun için Turkey-Ankara ya da Turkey-Istanbul seçenekleri arasından seçim yapılabilmektedir. Seçimin yapılmasının ardından ‘Start an Application’ butonu kullanılarak bilgiler girilmeye başlanabilmektedir.

DS-160 adlı formun tamamen eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eğer form gerçek ile örtüşmeyen şekilde doldurulursa, mülakat sırasında durum fark edilerek başvuru reddedilebilmektedir. Bu da kişinin tekrardan randevu almasını ve tekrardan vize ücreti ödemesini gerektirmektedir. Bunun için tek seferde vize alabilmek amacı ile tüm bilgilerin doğru bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Form içerisinde sadece isim Türkçe karakterler ile doldurulmalıdır. Bunun dışında kalan soruların tamamına İngilizce dili ile cevap verilmelidir. Fakat Büyükelçilik ve Başkonsolosluk tarafından işletilen site aracılığı ile her sorunun Türkçe tercümesi kolaylıkla sorunun üzerine gelip, öğrenilebilmektedir. Bu sayede kolaylıkla sorulara cevap verilebilmektedir.

Formun doldurulmasının ardından başvuru sahiplerinden fotoğraf yüklemeleri istenmektedir. Form doldurulmaya başlanmadan önce biometrik fotoğrafın ‘Scan’ edilmiş ve masa üstüne kaydedilmiş olması gerekmektedir. Bilgisayarda yer alan fotoğraf ‘Yükle’ butonu ile form yüklenebilmektedir. Tüm gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından formun en alt kısmında yer alan ‘Sign Application’ butonu seçilmelidir. Butona tıklanmasının ardından elektronik olarak imza atılmaktadır. Bu imza atılmadan önce, online sistem tarafından form onaylanmamaktadır. Dolayısıyla kişi forma imza attıktan sonra, tüm bilgilerin doğru olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle eğer bilgiler yanlış ise, kişi yanlış beyanda bulunmaktan sorumlu tutulabilmektedir. Dolayısıyla doğru ve net bir şekilde cevap verilmelidir.

Amerika Vize Ücretleri

Amerika’ya gidecek olan kişiler Göçmen Olmayan Vize Başvurusu yapmalıdır. Fakat bunun için öncelikle DS-160 formunun doldurulmasından ardından vize ücretinin konsolosluğun banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Bunun için 2 farklı alternatif yöntem bulunmaktadır. İnternet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödeme işlemi yapılabileceği gibi, kredi kartını internetten kullanmak istemeyen kişiler bankalar aracılığı ile de konsolosluğun hesabına havale yapabilmektedirler. Bu sayede vize ücreti eksiksiz bir şekilde ödenmiş olmaktadır.

Amerika Konsolosluğu Vize ücretleri bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Kişinin başvurunun reddedilmesi durumunda tekrardan başvuru yapılacağı için ekstra masraflar ortaya çıkmaktadır. Bundan farklı olarak, vizenin süresi de ücretleri oldukça etkilemektedir. Başvuru sahipleri, başvuru yapmadan önce talepte bulunacakları vize süresini seçmelidirler ve formda belirtmelidirler. Daha sonraki aşamada, belirtilen süreye göre vize ücretinin ödemesi gerçekleştirilmektedir. Bu ve bunun gibi hususlardan dolayı Amerika’ya gidecek olan kişilerin alacakları vizelerin ücretleri değişiklik gösterebilmektedir.

Amerika Büyükelçiliği Ankara S.S.S

Amerika Büyükelçiliği Ankara Adresi Nedir?

Amerika Büyükelçiliği Ankara Adres: Atatürk Bulvarı No: 110 06100 Kavaklıdere/Ankara

E- Posta: webmasterankara@state.gov

Amerika Büyükelçiliği Ankara Telefon Numarası Nedir?

Amerika Ankara Büyükelçiliği telefon ve faks numaraları şu şekildedir:

Telefon: + (90) (312) 455 5555
Fax: + (90) (312) 467 0019

Amerika Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Amerika Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 08:30 – 16.30

Amerika Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesini ziyaret ediniz.

Amerika vize ücretleri sayfamızdan bilgi alınız.

Otobüs ile Ulaşım

Ego 413 Altınpark – Çankaya
Ego 113 Opera – Birlik Mahallesi
Ego 115 Opera – Birlik Mahallesi
Ego 408 Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları
Ego 188 Oran Sitesi – Keçiören
Ego 135 Oran Sitesi – Ulus
Ego 413 Altınpark – Çankaya
Ego 388 Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesat
Ego 318 Bağcılar – Ulus
Ego 112 Kızılay – Gaziosmanpaşa